Obec Mladý Smolivec

9. ročník Prakyády Lukáše Zajíce

V sobotu 21. srpna 2021 se pod taktovkou SDH Dožice konala vedle dožické hospody již po deváté Prakyáda Lukáše Zajíce.

Zápis do soutěže započal v 8:30 hodin, od 9:00 bylo naplánováno zahájení celého klání. Startovné pro starší střelce bylo 100 Kč, pro ty mladší pak 50 Kč (v ceně bylo zahrnuto občerstvení). K pravidlům jistě už není potřeba mnoho dodávat, proběhlo celkem 8 kol, každý ze střelců měl vždy 6 nábojů (matek) v daném kole, střílelo se na dvě plechovky (každá za 3 body), dvě pet lahve (každá za 2 body), na plastový barel (za 1 bod) s originálním terčem a na zajíce (za 1 bod).
Pravidla známe, všichni střelci jsou již zapsáni, vše je připraveno, jde se střílet. Jako první zahájili turnaj střelci z dětské kategorie, kterých bylo celkem pět. Následovaly střelkyně zapsané do ženské kategorie (celkem osm žen) a kolo vždy ukončovali střelci z mužské kategorie, kterých bylo jedenáct.
Okolo 11. hodiny se před hospodou začala linout vůně opečených klobás a sekané, nejvyšší čas doplnit energii, aby se nám střílelo ještě lépe. Nutno dodat, že letos místní hasiči zvolili velmi ekologický způsob vydávání občerstvení, každý střelec obdržel knoflík, za který pak dostal občerstvení dle vlastního výběru. V Dožicích totiž myslí na naše lesy, nač taky plýtvat papírem, že jo.  Tato alternativa mě osobně velmi pobavila a i u ostatních účastníků sklidila ohlas.
Z dopoledne bylo najednou odpoledne a než jsme se nadáli, měli jsme před sebou poslední kolo. Po posledním kole proběhly ještě celkem 3 rozstřely, v mužské a ženské kategorii byly 3 dvojice, které měly stejný počet bodů. Na zem dopadla poslední munice (matka), je dobojováno a rozhodnuto. No a teď se jistě ptáte, jak to celé dopadlo, kdo to tedy vyhrál?

Pořadí střelců a střelkyň bylo následující:

Kategorie dětí:

 1. místo Pepa Duspiva (30 bodů)
 2. místo Jirka Arnolt (21 bodů)
 3. místo Samko Slebodník (14 bodů)
 4. místo Lucinka Kovaříková (12 bodů)
 5. místo Kuba Krejčí (11 bodů)

Kategorie žen:

 1. místo Katka Štěpánková (32 bodů)
 2. místo Kája Černá (30 bodů)
 3. místo Pája Kovaříková (28 bodů)
 4. místo Ája Spourová (20 bodů)
 5. místo Monča Marková (19 bodů)
 6. místo Renča Slebodníková (18 bodů i s body z rozstřelu)
 7. místo Marcel „Kely“ Rážová (17 bodů i s body z rozstřelu)
 8. místo Verča Krejčová (12 bodů)

Kategorie mužů:

 1. místo Milan „Brousek“ Ráž (43 bodů)
 2. místo Honza Marek (42 bodů)
 3. místo Libor Kovařík (33 bodů)
 4. místo Matěj Štěpánek (39 bodů i s body z rozstřelu)
 5. místo Milan Štěpánek (36 bodů i s body z rozstřelu)
 6. místo Jindra Hrachovec (24 bodů)
 7. místo Karel Hladík (29 bodů i s body z rozstřelu)
 8. místo Tomáš Ráž (24 bodů i s body z rozstřelu)
 9. místo Miki Slebodník (18 bodů)
 10. místo Aleš Hřídel (17 bodů)
 11. místo Vašík Blovský (9 bodů)

Za poskytnutí cen bych touto cestou ráda poděkovala sponzorům:

 • Obec Mladý Smolivec
 • SDH Dožice
 • Leifheit Blatná

Ceny jsou rozdány, 9. ročník dožické Prakyády Lukáše Zajíce je oficiálně ukončen. Pro zábavu a zkrácení chvíle si hlavní organizátorka Ája Spourová připravila vědomostní kvíz – křížovku na požární téma (která byla původně připravena pro děti). Jelikož se dětí zúčastnilo pomálu, a když se dostřílelo, tak se rozutekly do všech stran, vyplňování jsme se hrdě chopili my, dospěláci. No, musím říci, že chvílemi jsme se při vymýšlení odpovědí dost zapotili. Ale velmi vtipné bylo, když se po druhé otázce radostně ozvalo: „Jé, já už vím tajenku.“.
A takovou třešničkou na dortu byla návštěva účastníků Pony expressu, další akce, která se udála na území Mladosmolivecka. Jedná se o akci, kdy nám dobrovolníci připomínají vzpomínkovou jízdou původní americký Pony Express a tím uctívají památku amerických jezdců. Trasa cesty je přesně stanovena a vede celou naší republikou. Dobrovolníci si v rámci této trasy štafetově předávají symboly Pony Expressu – poštovní vak, vlajku a trubku.
Počasí nám po celý den přálo, sluníčko svítilo jako o život – skoro to vypadalo, jako by bylo dopředu objednané. Po celý den na střelišti a mimo něj panovala veselá a uvolněná nálada, nasmáli jsme se, jen co je pravda.

Autor článku: Karolína Černá
Autor fotografií: Karolína Černá