Obec Mladý Smolivec

Běh hasičů do Svatohorský schodů 14.9.2019

V sobotu 14.9. se konal již 11. ročník běhu hasičů do Svatohorských schodů

Jedná se o unikátní závod hasičských dvojic v běhu do schodů na příbramskou Svatou Horu, kterého jsme se zúčastnili i my: Aneta Tichá, Tereza Straková, Michal Krejčí a Jaroslav Swietoň, jako zástupci SDH Mladý Smolivec. Jde o připomínku velkého požáru, který areál zachvátil v dubnu 1978, při kterém museli hasiči s veškerou výbavou vyběhnout tyto schody, aby požár uhasili.
Ve stejný den se také koná Příbramská svatohorská šalmaj, kde mají lidé možnost koupit si výrobky z ručních řemeslných dílen, ale také si poslechnout dobovou hudbu a shlédnout spoustu divadelních a šermířských představení.
Celá akce začala v 8 hodin prezencí, kde se všichni přihlášení hasiči zapsali a převzali si malou pozornost za účast od pořadatele, jímž byl SDH Březové Hory. Poté následoval slavnostní průvod se zahájením a od 11 hodin začal samotný závod, který odstartovali čtyři chlapci v roli předběžců.
Všichni závodníci měli stanovena stejná pravidla, co se týče oblečení. Povinné byly zásahové boty a zásahová helma společně s hasičským oblečením. Muži k tomu všemu na startu dostali ještě tlakové lahve, které měli po celou dobu závodu na zádech. Start byl v Dlouhé ulici, kde se nachází vchod do Svatohorských schodů, kde byli účastníci vybaveni dvěma hadicemi „C“ a jednou proudnicí. Ty se na kontrolním úseku (cca 120 metrů od startu) odložily a spojily na vyznačeném místě, odtud se už pokračovalo bez této zátěže až do cíle. Délka trati byla 560 metrů a zahrnovala 289 schodů. Po zdolání všech schodů zbývalo do cíle ještě cca 100 metrů „vyklusávající rovinky“. Jelikož se jedná o náročný a rychlý výšlap do schodů s lehkým převýšením, jsou v cíli připraveni lékaři, kteří se okamžitě po doběhnutí věnují každému závodníkovi, snaží se mu co nejrychleji odlehčit, pomáhají se sundáváním helmy, bot, bundy a také podávají vodu, případně jinak ošetřují, jestliže je potřeba. Intervaly mezi závodníky byly dle potřeby 3-5 minut a dvojice hasičů se od sebe nesměla vzdálit na víc jak 10 metrů, jinak by byla diskvalifikována.
Do letošního ročníku se přihlásilo 76 dvojic. Mezi nimiž byli i hasiči z Nizozemského města Hoorn a Italského Ledra. Závodníci byli rozděleni do 4 kategorií: muži, ostatní 80+ (do této kategorie se řadili závodníci, jejichž věkový součet přesáhl 80), ženy a mimo soutěž – kam spadali předběžci a smíšené nizozemské družstvo.
Já tento závod běžela poprvé a musím říct, že i když to vypadalo jako lehce zvládnutelné, nebyla to žádná sranda a bylo velmi náročné vyšlápnout ve slušném čase všechny ty schody a na konci se ještě přemoci k doběhnutí do cíle. I přesto všechno jsme se s Terezou umístili na krásném 7. místě s časem 6:39. Mezi muži byl větší počet soutěžících i větší rivalita, přesto obsadili Michal s Jaroslavem hezké 22. místo s časem 5:46.
Samotný konec celé akce byl po 16. hodině, kdy se vyhlašovaly výsledky, předávaly diplomy a těm, kteří se umístili na stupních vítězů, byly předány i poháry a věcné ceny. Poté proběhlo společné focení a pomalý rozjezd domů.
Příští rok se chystáme zdolat schody znovu a umístit se ještě na lepší příčce, třeba i na stupních vítězů.

Autor článku: Aneta Tichá
Autor fotografií: Aneta Tichá