Obec Mladý Smolivec

Budislavická bitva 2002

Rekonstrukce historické bitvy v Budislavicích

V sobotu 21.9.2002 se uskutečnilo již druhé setkání skupin historického šermu v Budislavicích. Po velmi úspěšném vystoupení v loňském roce, kdy byla předvedena rekonstrukce bitvy ze 14.století se letos spolu utkala armáda křesťanská a barbarská. K vidění byly gotické a románské zbraně, kostými a různé předměty z dob Keltů a Vikingů.
Na přípravě akce se kromě samotných účastníků bitvy podílel především Svaz dobrovolných hasičů Budislavice. Byla upravena plocha, rozmístěny stoly a lavičky pro diváky, postaveny rekvizity a vojenský stan.Občerstvení zajistila rodina Křížova.
Historické odpoledne bylo zahájeno ryťířským turnajem.
Po krátké přestávce a úpravě bojiště se vše již schylovalo ke krvavé bitvě....Tažení křesťanů začalo pochytáním čarodějnic.
Na obranu povstalo pohanské vojsko. Bitva se odehrávala ve třech po sobě jdoucích vlnách tak, aby si na své přišli jak bojovníci tak diváci. Boj byl urputný - zvítězit mohl jen jeden.
Křesťané zvítězili! Důkazem je pokřtění pohanského vůdce.
Zajímavou a poučnou podívanou podtrhly některé skutečně povedené kostýmy, ale především velké nasazení učinkujících. Souboje muž proti muži, vypadaly velmi věrohodně a jistě se neobešly bez četných modřin. Loňské a letošní vystoupení je skvělou pozvánkou na příští ročník.

Autor článku: Blovský V.
Autor fotografií: Blovský V.