Běh hasičů do Svatohorský schodů 14.9.2019

V sobotu 14.9. se konal již 11. ročník běhu hasičů do Svatohorských schodů

Jedná se o unikátní závod hasičských dvojic v běhu do schodů na příbramskou Svatou Horu, kterého jsme se zúčastnili i my: Aneta Tichá, Tereza Straková, Michal Krejčí a Jaroslav Swietoň, jako zástupci SDH Mladý Smolivec. Jde o připomínku velkého požáru, který areál zachvátil v dubnu 1978, při kterém museli hasiči s veškerou výbavou vyběhnout tyto schody, aby požár uhasili.
Ve stejný den se také koná Příbramská svatohorská šalmaj, kde mají lidé možnost koupit si výrobky z ručních řemeslných dílen, ale také si poslechnout dobovou hudbu a shlédnout spoustu divadelních a šermířských představení.
Celá akce začala v 8 hodin prezencí, kde se všichni přihlášení hasiči zapsali a převzali si malou pozornost za účast od pořadatele, jímž byl SDH Březové Hory. Poté následoval slavnostní průvod se zahájením a od 11 hodin začal samotný závod, který odstartovali čtyři chlapci v roli předběžců.
Všichni závodníci měli stanovena stejná pravidla, co se týče oblečení. Povinné byly zásahové boty a zásahová helma společně s hasičským oblečením. Muži k tomu všemu na startu dostali ještě tlakové lahve, které měli po celou dobu závodu na zádech. Start byl v Dlouhé ulici, kde se nachází vchod do Svatohorských schodů, kde byli účastníci vybaveni dvěma hadicemi „C“ a jednou proudnicí. Ty se na kontrolním úseku (cca 120 metrů od startu) odložily a spojily na vyznačeném místě, odtud se už pokračovalo bez této zátěže až do cíle. Délka trati byla 560 metrů a zahrnovala 289 schodů. Po zdolání všech schodů zbývalo do cíle ještě cca 100 metrů „vyklusávající rovinky“. Jelikož se jedná o náročný a rychlý výšlap do schodů s lehkým převýšením, jsou v cíli připraveni lékaři, kteří se okamžitě po doběhnutí věnují každému závodníkovi, snaží se mu co nejrychleji odlehčit, pomáhají se sundáváním helmy, bot, bundy a také podávají vodu, případně jinak ošetřují, jestliže je potřeba. Intervaly mezi závodníky byly dle potřeby 3-5 minut a dvojice hasičů se od sebe nesměla vzdálit na víc jak 10 metrů, jinak by byla diskvalifikována.
Do letošního ročníku se přihlásilo 76 dvojic. Mezi nimiž byli i hasiči z Nizozemského města Hoorn a Italského Ledra. Závodníci byli rozděleni do 4 kategorií: muži, ostatní 80+ (do této kategorie se řadili závodníci, jejichž věkový součet přesáhl 80), ženy a mimo soutěž – kam spadali předběžci a smíšené nizozemské družstvo.
Já tento závod běžela poprvé a musím říct, že i když to vypadalo jako lehce zvládnutelné, nebyla to žádná sranda a bylo velmi náročné vyšlápnout ve slušném čase všechny ty schody a na konci se ještě přemoci k doběhnutí do cíle. I přesto všechno jsme se s Terezou umístili na krásném 7. místě s časem 6:39. Mezi muži byl větší počet soutěžících i větší rivalita, přesto obsadili Michal s Jaroslavem hezké 22. místo s časem 5:46.
Samotný konec celé akce byl po 16. hodině, kdy se vyhlašovaly výsledky, předávaly diplomy a těm, kteří se umístili na stupních vítězů, byly předány i poháry a věcné ceny. Poté proběhlo společné focení a pomalý rozjezd domů.
Příští rok se chystáme zdolat schody znovu a umístit se ještě na lepší příčce, třeba i na stupních vítězů.

Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů
Běh hasičů do Svatohorský schodů

Autor článku: Aneta Tichá

Autor fotografií: Aneta Tichá

Publikováno: 14.09.2019

Aktualizováno: 23.09.2019

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace