Obec Mladý Smolivec

I. BTO vyrazil do Temelína - 12.9.2020

Během jarních měsíců, kdy měly začít probíhat turistické akce I. BTO, na nás zahájil svůj útok koronavirus a s ním spojené restriktivní opatření.

Protože nikdo nevěděl, co bude, byly všechny turistické akce zrušeny. Samozřejmě co bude, to nevíme ani teď, ale vypadá to, že koronavir se stane součástí našich životů na dlouhou dobu a proto se s ním musíme naučit žít. Řekli jsme si tedy, že v září s turisty začneme autobusovým výletem s cílem „Jaderná elektrárna Temelín“.
Samozřejmě jsme jako dopravce zvolili pana Vohryzku, který nám vždy vyjde vstříc, a vždy nás bezpečně dopraví tam, kam potřebujeme. V sobotu v sedm hodin ráno nás pan Vohryzka vyzvedl na návsi v Budislavicích, pár účastníků jsme ještě přibrali v Mladém Smolivci a vyrazili směr Temelín. Před vstupem do temelínského informačního centra jsme byli přichystáni na čas a paní průvodkyně nás již vyhlížela. Začátek proběhl v kinosále, kde nám byl puštěn film o elektrárně, který paní průvodkyně dle potřeby zastavovala a doplňovala svým výkladem. Poté nás pustila do několika místností, kde byla připravena expozice o elektrárně. Musím říci, že jsem se dozvěděl spoustu nového a zajímavého. Prohlídka nám zabrala téměř dvě hodiny a po jejím ukončení následoval přejezd do Hluboké nad Vltavou. V Hluboké byly naplánovány dvě zastávky. Kdo chtěl, mohl vystoupit ve městě pod zámkem a zbytek u loveckého zámečku Ohrada s přilehlou zoologickou zahradou. Většina účastníků zvolila druhou možnost a jela do zahrady. Byli i tací, kteří stihli jak zámek, tak ZOO. Navíc na nádvoří loveckého zámečku probíhal vorařský den a bylo zde mnoho řemesel, takže se bylo také na co dívat. Sraz u autobusu byl naplánován na 17. hodinu. K autobusu dorazili všichni a tak nic nebránilo odjezdu.
Musím říci, že byl program zájezdu veden takovou nenásilnou formou a každý si mohl dělat, co chtěl. Každopádně to byla příjemná změna oproti životu posledních dní. Další akce turistického oddílu je plánována na říjen a rádi bychom se vrátili do zajetých kolejí před koronavirovou krizí. Když se to zdaří, tak budeme moc rádi. Kdyby se k nám někdo chtěl na našich výšlapech přidat, bude určitě vítán. Tak zase někdy s turisty na výletě.

Autor článku: Jan Spour
Autor fotografií: Tomáš Lexa, Monika Křížová