Reakce na příspěvek v návštěvní knize

Reagujete na tento příspěvek

Budislavické lípy a fara
Martin Kulíšek  |  2a03:b4c0:0:420  |  kulisekmartin(zavináč)email.cz
26.06.2016  00:43
Vážení zastupitelé, právě teď za okny "zuří" silný vítr a masmedia opakovaně varují před bouřkami.... Proto opakuji svůj podnět a varování:
Před sedmisetletou, v našich obcích nejstarší a bezesporu nejcennější stavební památkou - farním kostelem sv.Jiljí v Budislavicích (zal.před r.1250), na OBECNÍM POZEMKU rostou od cca r. 1745 dvě překrásné lípy. Ale ouvej! Protože v posledních desetiletích byla údržba těchto krásných stromů zanedbána, jsou lípy přerostlé a jejich koruny jsou vyšší než kostelní věž, hrozí havarií a poškozují zrekonstruovanou fasádu kostelní věže, masivní padající větve ohrožují procházející. Obrovská masa dřevní hmoty pod náporem stále častějších silných větrů hrozí i vyvrácením a nevratným poškozením památkově chráněného kostela u jehož stěny na obecním pozemku rostou. Dle mého skromného soudu je zapotřebí provést odbornou modelaci korun a jejich odlehčení. Doposavadní směšné, neefektivní a nákladné ořezávání pár větviček nepomůže ( - komerční firma drahými a neefektními zásahy asi jen kalkuluje s opakovaným každoročním ziskem). V případě mimořádné události posuzování odpovědnosti (nejen pojistné) by bylo asi velmi frapantní. Situace nesnese dalších dlouhých odkladů a zbytečných diskusí o kompetenci.
I o tomto, ale i o záležitosti trestuhodně zanedbané budislavické fary (nezabezpečené m.j. proti nepovolaným vč. dětí), která tvoří zdevastovanou "dominantu" obce, i o havarijním stavu ohradní zdi bývalého kostelního hřbitova (která se sesouvá a již nyní konkretně a akutně ohrožuje sousední obyvatele a poškozuje jejich pozemek), by snad(?) bylo vhodné jednat na veřejném zasedání zastupitelstva v Budislavicích za přítomnosti Vámi pozvaného odpovědného církevního správce budislavické farnosti (P.Paruszewského) či zástupce Č.b. diecese, (v jejichž možnostech by mělo být rovnoměrné zajištění potřebných investic a dotačních titulů v rámci všech farností spravovaných excurrendo Ř.-k. farním úřadem Kasejovice tak, aby byla zajištěna zákonná "péče řádného hospodáře" o svěřený majetek. I v tomto případě nejsou další odklady na místě.
Děkuji! M.K.

Tučné položky jsou povinné.
Návštěvní kniha je moderována.
Text obsahu nesmí obsahovat odkazy, chcete-li sdělit ostatním adresu nějaké stránky vepište ho do testu formou www.xxxxx.xx. Zadávaný email je chráněn proti spamu.

Jméno:
E-mail:
Název příspěvku:
Doplňte výsledek 1 + 10 =
Text příspěvku:
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace