Obec Mladý Smolivec

Konec prázdnin s SDH Dožice 1. 9. 2018

Poslední prázdninové sobotní odpoledne se v Dožicích neslo v duchu cesty kolem světa.

Sbor dobrovolných hasičů Dožice pro děti z našich obcí totiž pravidelně připravuje herní desetiboj spojený s pečením prasátka a příjemným odpoledním posezením pro rodiče ratolestí. Ani letos tomu nebylo jinak, díky nepříliš vydařenému počasí se však většina úkolů a disciplín přesunula do útrob bývalé školy. Celého dne se zúčastnilo okolo 18 dětí, které byly rozděleny do 2 týmů, a to tak aby byly týmy vyrovnané a celé klání tak bylo napínavější.
Skupiny si zvolily své jméno a také svého kapitána. První skupina v čele s Matějem Štěpánkem se neohroženě pojmenovala „Rychlé štíty“, naopak druhá skupina v čele s Natálkou Červenků po delším váhání zvolila název „Nemehla“. Jak se však v průběhu odpoledne ukázalo, názvy týmů zdaleka nepředurčovaly výsledek desetiboje.
Postupně si tedy týmy prošly 10 stanovišti, přičemž se každé z nich vztahovalo k jedné zemi světa. V Austrálii si týmy zaskákaly v pytli po chodbě jako klokani. V Číně si děti vyzkoušely, jak těžké je najíst se čínskými hůlkami – zde se děti opravdu snažili, zřejmě i proto, že hůlkami přenášely bonbóny. V Brazílii na týmy čekalo co jiného než branka a míč. Do branky se trefovali i v Kanadě, tentokrát ovšem pukem. Chytáním rybiček po celém parketu si týmy vyzkoušely švédský rybolov. V Rusku pak týmy ověřili svoji hladinku – jejich úkolem totiž bylo co nejrychleji proběhnout slalom, na jeho konci vypít panáka vod(k)y a poté proběhnout slalom zase zpět a předat štafetu dalšímu v pořadí. Svůj mozek týmy prověřily v Anglii, kde jako zdatní Sherloci jmenovali co nejvíce stop a předmětů, které měli možnost krátce zhlédnout na místě činu. Šikovnost dětí byla vyzkoušena v Egyptě, kde stavěly pyramidy z dřevěných kostek, aby to však neměly tak jednoduché, stavěly je poslepu. Svými vědomostmi se mohly děti blýsknout na dalším stanovišti s připravenou křížovkou týkající se Čech, Moravy i Slezska. Poslední zemí, kterou děti navštívily, byla Francie. To ovšem děti nevěděly, protože by jim to mohlo napovědět – jejich úkolem byla totiž rozkrývačka obrázku Eiffelovy věže.
Po absolvování celé cesty kolem světa oběma týmy molo dojít k vyhodnocení jednotlivých úkolů a následnému předání nápověd k závěrečnému úkolu. Jak už bylo na začátku zmíněno, Nemehla svému názvu zdaleka nedostála a zvítězila hned v 6 zemích z 10. Získala tak výhodu většího počtu nápověd oproti Rychlým štítům.
Závěrečným úkolem bylo sesbírat 10 předmětů uvnitř i před hospodou a následně je přiřadit k vlajkám navštívených zemí. Děti se rozprchly do všech koutů a během chvíle nosily předměty určitým způsobem spjaté s procestovanými zeměmi. Kapitáni pak společně s ostatními z týmu za pomoci nápověd přiřazovali předměty k daným zemím rychlostí blesku a ve velmi napínavém závěru nakonec o malou chvilku zvítězil tým Rychlých štítů.
Členové Rychlých štítů vyhráli a s sebou domů si i odnesli různé společenské a stolní hry a také několik sladkostí a jiných drobností. Poděkování proto patří obci Mladý Smolivec, která na tento den věnovala odměny pro děti. S prázdnou domů neodešla ani Nemehla, která si za svůj výkon odměnu rozhodně zasloužila. Po drobném hašteření a rozbalení balíčků se děti po celém odpoledni přidaly ke svým rodičům a pochutnávaly si na výborném prasátku.

Autor článku: Alena Kovaříková
Autor fotografií: Alenka Kovaříková