Obec Mladý Smolivec

Konec prázdnin s SDH Dožice - 2019

Poslední srpnovou sobotu proběhlo v Dožicích i letošní rok loučení s prázdninami

Poslední srpnovou sobotu proběhlo v Dožicích i letošní rok loučení s prázdninami, které členové SDH Dožice připravili pro děti v podobě herního desetiboje a pro dospělé v podobě posezení u pečeného prasátka.
Herní desetiboj pro děti se tentokrát nesl v duchu pohádek, deset stanovišť připravovaly členky sboru s pomocí nejstarší mládeže od půl jedné odpoledne. Ve dvě hodiny odpoledne byla již stanoviště připravena a čekalo se pouze na příchod soutěžících dětí, kterých nakonec dorazilo 18, což pořadatele opravdu potěšilo.
Nejprve děti na sále místního hostince malovaly srdcové perníčky, které chyběly po Jeníčkově lupu na perníkové chaloupce. Na druhém stanovišti si děti u Šípkové Růženky vyzkoušely výrobu papírových růží. I když musely občas vypomoct maminky, vytvořená poupátka růží stála za to. U třetího stanoviště se děti proběhly, jejich úkolem bylo zachránit kohoutka, který se dusil zrníčkem. Své mozkové závity děti před nástupem do škol a školek prověřily u čtvrtého stanoviště, kde dle třech indicií poznávaly staré i nové pohádky. Páté stanoviště bylo pro všechny děti v horkém odpoledni příjemným osvěžením, lovily zde totiž z vody jablka, a to bez pomoci rukou. Naštěstí nebyla jablíčka, na rozdíl od toho Sněhurčina, otrávená a tak se do nich mohli všichni s chutí zakousnout. Na šestý a sedmý úkol se všichni přesunuli na bývalou školní zahradu za hospodu, kde pomohli mravenci Ferdovi a také si vyzkoušeli vojenský trénink pod vedením kaprála z pohádky „S čerty nejsou žerty“. K osmému stanovišti pak děti odpochodovaly s pokřikem „Levá, pravá, seno, sláma,…“ Tam už na ně čekali Manka s Rumcajsem, kterému došlo střelivo v podobě žaludů a tak musely děti trénovat střelbu šiškami. Předposlední stanoviště bylo umístěno opět na sále, Popelce zde zlá macecha zanechala několik misek s hrachem a obilím, které děti pomohly Popelce přebrat. Děti ale pomáhaly i na dalším stanovišti, a sice Jiříkovi, který musel najít všechny poztrácené perly ze Zlatovlásčina náhrdelníku. Perly se našly do poslední a navléci je na šňůru už pro děti nebyl žádný problém. V úplném závěru ještě děti z připravených kartonů postavily perníkovou chaloupku, kterou pak ozdobily svými krásně malovanými perníčky.
Dětem se úkoly moc líbily, což bylo vidět na tom, jak moc se snažily je úspěšně splnit. Za svou snahu byly děti, jak to tak v pohádkách bývá, náležitě odměněny. 
Celé odpoledne uteklo jako voda, herním desetibojem však ještě den ani prázdniny nekončily. Děti i dospělí si konec prázdnin dále užívali při příjemném posezení u pečeného prasátka, a to až do pozdních večerních hodin.

Autor článku: Alena Kovaříková
Autor fotografií: Alena Kovaříková