Obec Mladý Smolivec

Kudy ve Smolivci z nudy

Netradiční odpoledne nazvané originálně Kudy ve Smolivci z nudy čekalo všechny, kteří se dostavili v sobotu 9. 4. do sálu kulturního domu ve Starém Smolivci.

Ve 14.00 vše začalo divadelním představením pro děti. Pohádka s názvem O Kačance a Raráškovi se líbila nejen dětem ale i rodičům. Veselý příběh o lásce Kuby a Kačenky děti provedl všemi čtyřmi ročními obdobími s lidovými zvyky a tradicemi, které k jednotlivým obdobím patří.
Po divadle ale odpolední program teprve pořádně začínal. V sále totiž byla přichystána jednotlivá stanoviště, u kterých se příchozí mohli nejen podívat, ale i vyzkoušet různá řemesla a dovednosti. Konkrétně byly přichystány „dílny“ tvorby šperků a doplňků z modelovací hmoty FIMO pod vedením paní Krejčové z Dožic, výroby šperků a doplňků z drátků a korálků pod vedením paní Pěnkavové z Kocelovic, pletení košů a věnečků z papíru pod vedením paní Kopřivové z Řesanic, umělecké malování pod vedením Markéty Kubové a vzhledem k blížícím se velikonocům nemohlo chybět pletení pomlázek, které přijel předvést pan Černý z Mladého Smolivce.
Dále se lidé mohli inspirovat ukázkou krásných háčkovaných dekorací paní Nové ze Starého Smolivce a prezentací jarních a velikonočních dekorací z květinářství paní Beranové v Kasejovicích, které bylo možné si také zakoupit.
Kromě kreativních a uměleckých dílniček došlo i na pohyb. Na své si přišly děti, které se venku před hospodou zúčastnily soutěže v hodu balónem na koš. Starší házely na skutečný basketbalový koš, ty nejmenší vzhledem ke své výšce se musely spokojit s nůší. Soutěže připravil Michal Arnošt z Mladého Smolivce se svým basketbalovým týmem. Cvičilo se i v sále. Obecenstvo tedy spíš jen přihlíželo, ale rozhodně bylo na co se dívat. Paní Vodičková z Kasejovic předvedla ukázku populární Zumby a paní Bílková ze Strakonic ještě další novinky v aerobikovém cvičení.
Celý program provázelo promítání pohádek a filmu na přání, který si diváci mohli sami zvolit. Pravda, neposedné děti u pohádek příliš neposeděly, ale možná o to více se vyřádily kreativně či sportovně. Kdo přišel, něco si odnesl. Ať už to byl vlastnoručně vyrobený šperk, namalovaný obrázek, vlastnoručně upletený nebo jen zakoupený velikonoční věnec. Kdo přišel, rozhodně se nenudil. Cílem organizátorů bylo inspirovat příchozí prezentovanými aktivitami natolik, že třeba nezůstane jen u jednoho dubnového sobotního odpoledne.
Děkujeme Místní akční skupině Sv. Jana z Nepomuku za poskytnutou dotaci a zastupitelstvu Mladého Smolivce nejen za finanční podporu.

Autor článku: Jana Arnoštová
Autor fotografií: Lenka Blovská