Obec Mladý Smolivec

Májka a pálení čarodějnice

V Dožicích se jako každý rok poslední dubnový den stavěla májka a pálili čarodějnice.

Zvyk stavění májky a pálení čarodějnic je velmi starý a dodržuje se dodnes. V Dožicích se k této události sešlo dostatek pomocníků k tomu, aby se za pomoci techniky májka postavila na své předem určené místo. Letos si s jejím ozdobením daly místní dívky opravdu práci a výsledek stojí za to.
Na večer se těšilo mnoho místních dětí. Za pomoci maminek vytvořily velkou čarodějnici, kterou večer na hranici upálí. Tomuto vyvrcholení však předchází tradiční průvod přes vesnici. Čarodějnice je nesena v čele a pak je připevněna na hranici. Následuje "stezka za pokladem", kde děti hledají truhlu v okloí hřiště. Tu po dlouhém hledání nalezly, byla však plná jen velkých pavouků. "Poklad má čarodějnice", rozléhá se po hřišti. Děti neváhají a běží za smrčky, kde na ně čeká s velkým hrbem na zádech ošklivá ježibaba. Některé děti i se slzami v očích otisknou svůj prstík jako podpis a poklad je jejich.
Tak jako v pohádce vše dobře dopadlo a večer byl završen zapálením hranice s čarodějnicí. Většina přítomných si na něm opekla vuřty a děti se rozešly k domovům s hlavami plných zážitků.

Autor článku: Blovský L.
Autor fotografií: Blovský V. Blovský L.