Obec Mladý Smolivec

Mladosmolivecko šije - březen 2020

Oprášili jsme šicí stroje, prohrabali staré zásoby látek, nití, gumiček, tkalounů a začali jsme šít. No vlastně začali jsme si pomáhat. To je určitě příznačnější pojmenování.

Asi nikdo z nás nepředpokládal, že v roce 2020 budeme stát frontu v galanterkách a shánět nitě, že si nedokážeme objednat desinfekční mýdlo či gel z e-shopu, protože je prostě vyprodané, že nebudou k dostání některé potraviny, drogistické zboží, že budeme muset být zavření doma. Bohužel tato doba nastala a my se s ní musíme vypořádat. A že jsme národ šikovných rukou a lidí přizpůsobivých, se opět potvrdilo. Vláda nám nařídila zakrývat si ústa a nos, ale roušku dnes nekoupíme. Tak si ji prostě ušijeme. A že to mnozí neumí, to také nevadí, tak jí ti ostatní ušijí i pro ně. Ano, přesně tak to je!
Oslovila jsem pár dobrovolnic a děvčata z Mateřské školky ve Starém Smolivci a ty nám přislíbily pár roušek ušít. Za dva dny jsme měli od devíti děvčat již 160 roušek, pak jsem to ještě vyhlásila a vlna solidarity a dobrovolnictví se zvedla. Švadlenek už v neděli bylo čtrnáct, k tomu někdo přinesl látku, jiný nitě, tkaloun, někdo začal balit, jiný rozvážet a ejhle, roušek bylo dalších 350. Vláda nařídila od 19. 3. 2020 zákaz vycházení bez zakrytých úst a nosu. My jsme od pátku 20. 3. do soboty 21. 3. dokázali díky našim dobrovolníkům zásobit každého našeho občana staršího 65 let. A to ještě nebylo vše, v neděli 22. 3. večer a v pondělí ráno měli ve schránce roušky i ostatní občané včetně dětí. Samozřejmě jen ti, kteří si roušky neušili sami nebo je nedostali od šikovného souseda. Šije totiž každý, kdo to dokáže. A za to všem patří dík. Všem, kteří ušili roušky pro nás a my je tak mohli dávat dál a také pro ty, kteří je sousedům či příbuzným šijí rovnou. Poděkování také patří všem, kteří nabízejí pomoc, a kterou doufám, budeme muset využívat minimálně. Velké poděkování všem dobrovolníků musím předat i od občanů, kteří roušky obdrželi.
Nejvíce ale chci poděkovat všem občanům, že dodržují platná nařízení, chovají se zodpovědně, roušky nosí, zbytečně se neshlukují a snaží se tu pro nás všechny novou situaci zvládnout. Věřím a z celého srdce bych si přála, aby se nám všem nákaza vyhnula a abychom se všichni mohli brzo ve zdraví vrátit do zajetých kolejí…

Autor článku: Eva Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová