Obec Mladý Smolivec

Návštěva meteorologické stanice v Kocelovicích 23.3.2019

Turistický oddíl z Budislav nelenil, využil krásného počasí a uspořádal další výšlap, tentokrát spojený s návštěvou meteorologické stanice v Kocelovicích.

Téměř všechny členy I. BTO potěšila smska, kterou rozeslal pořadatel Honza Spour s tím, že se 23. 3. 2019 uskuteční další výprava. Trasa byla naplánovaná na zhruba 7 km a sraz byl tentokrát před hospodou v Kocelovicích. Hned v 9:00 hodin ráno se víska začala plnit automobily, potažmo nadšenými turisty. Při společném focení bylo napočteno 56 osob a několik psů. Je pravda, že počasí bylo učebnicové, a proto se lidem nechtělo zůstávat doma.
Celou výpravu tentokrát vedla Zdena Spourů, která okolí znala jako své boty, protože se zde narodila. Procházeli jsme krásnou krajinou podél rybníků, až jsme došli do nedaleké vsi Hornosín. Přes malou náves jsme se podél JZD vydali rovnou k meteorologické stanici zpět do Kocelovic.
Termín tohoto pochodu nebyl náhodný. Dne 23.3.2019 probíhal den otevřených dveří ve všech meteorologických stanicích a observatořích u příležitosti Světového dne vody. Proto pro nás nebyl problém nahlédnout do interiérů stanice a vyslechnout si krátkou přednášku pana Václava Sýkory, který zde pracoval 40 let. Vysvětlil nám, jak se údaje měří, kde se zapisují a jak probíhají jejich služby na stanici. Všichni pozorně naslouchali a kladli zajímavé dotazy. Potom co jsme se všichni vystřídali na prohlídce, jsme se společně vydali zpět k autům.
Musím říct, že se výlet opravdu povedl a Honza se Žížalou připravili další krásný pochod. Na celý rok 2019 mají připravených mnoho pochodů, včetně celodenních výletů. Už se moc těším, až budu moci podniknout další z nich.

Autor článku: Veronika Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová