Obec Mladý Smolivec

Nová hasičská technika dorazila do Smolivce

Smoliveckým hasičům se pomalu a jistě plní jeden velký sen.

Není tomu tak dlouho, asi pět let, když přišli hasiči z výjezdové jednotky JPOIII Mladý Smolivec na OÚ s požadavkem na generální opravu cisternové stříkačky. Matesovi, jak přezdívají CAS – 706 RT, který se pyšní rokem výroby 1973, prý „dochází dech“. Auto jsme opravili, ale zjistili jsme, že díky jeho věku, jsme měli poslední šanci dosáhnout na dotaci na opravu. Začali jsme proto přemýšlet o výměně a hledali jsme nějaké řešení.
Na konci roku 2015 nám svitla naděje na vyřešení tohoto problému. Mohli jsme pomýšlet na pořízení zcela nové hasičské techniky v podobě dopravního automobilu s přívěsem a cisternové automobilové stříkačky, a to když byl Ministerstvem pro místní rozvoj ČR zveřejněn plán připravovaných výzev programu IROP a v něm byla plánována 19. výzva Technika pro Integrovaný záchranný systém.
Přestože to na samém začátku vypadalo jako pohádka, kterou jsme nazvali projekt „CAS a DA Mladý Smolivec“, postupně jsme připravili žádost, poprali jsme se i s přípravou technických podmínek vozů a dokázali jsme žádost řádně podat, než byly vyčerpány alokované prostředky do této výzvy. Poté jsme prošli fází, kdy nám bylo vydáno rozhodnutí na získání dotace, vypořádali jsme se i s výběrem dodavatele techniky, uzavřeli smlouvy a už jen čekali, než nám auta vyrobí.
Dopravní automobil tovární značky Mercedes Benz s přívěsem značky Agados a cisternovou automobilovou stříkačku značky TATRA nám dodávala firma KOBIT, spol. s r.o. Celkové náklady na vozidla byly přes 10 mil Kč a finanční podpora z prostředků Evropské unie čítá 90 %. Dopravní automobil s přívěsem nám firma dodala již koncem listopadu loňského roku, a TATRU nám přivezli v sobotu, 3. 2. 2018. Hned ten den pracovníci firmy KOBIT s.r.o. zaškolili naše členy výjezdové jednotky a proběhla podrobná prohlídka předávaných vozů.
To, co se na samém počátku zdálo jako sen, se rázem po dvou letech splnilo a naše obec získala pro všech svých pět částí velice výkonnou techniku, která bude našim občanům a okolním obcím sloužit dlouhá léta. Hodnota techniky představuje jeden roční rozpočet naší obce, a proto si o to více vážíme finančních prostředků z dotačního programu Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj, díky kterým můžeme naše hasiče takto vybavit. Nyní nastává fáze vyúčtování dotace, přihlašování vozů, zaškolení obsluhy a zařazení vozidel do IZS Plzeňského kraje. Slavnostní předání vozidel jsme naplánovali na 23. 6. 2018 a věříme, že to té doby dokončíme administraci projektu a novou techniku úspěšně pokřtíme a přivítáme.

 

Autor článku: Eva Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová