Obec Mladý Smolivec

Oslava výročí 125 let od založení SDH Dožice

V sobotu 30. května 2020 se konal slavnostní akt – položení věnce na pomník padlých v 1. světové válce.

Současná situace bohužel nedovolila, aby se oslavy výročí založení sboru SDH Dožice konaly v takové podobě, na jakou jsme všichni zvyklí. Nicméně členové SDH Dožice se nenechali odradit a rozhodli se alespoň pro komorní oslavu výročí 125 let od založení svého sboru, a to položením věnce k pomníku padlých v 1. světové válce. Tato událost se konala v den, kdy se původně mělo konat hasičské cvičení.
Účastníci slavnostního pochodu se na dožické návsi sešli ve 12:30 hodin, aby doladili potřebné detaily. Celý slavnostní akt byl zahájen ve 13:00 hodin. Slavnostní průvod došel k pomníku padlých v 1. světové válce, věnec pak na pomník položil starosta sboru – pan Aleš Hřídel. Nechyběla samozřejmě státní hymna. Potom k nám několik slov pronesl velitel sboru – pan Milan Ráž. Slavnostní průvod pak ještě pořadovým krokem obešel rybníček a u Blovských byl velen „Rozchod“.
Následovalo malé překvapení, které jistě všechny potěšilo – Slavnostní otevření klubu. Předseda dožického krizového štábu klub slavnostně otevřel a krize byla tímto prohlášena za ukončenou.  Všechna bezpečnostní pravidla byla dodržena, pohled na několik hasičů sedících na židlích před hospůdkou s dvoumetrovými odstupy byl nemálo úsměvný. Na návštěvníky pak čekal nejen pohled na zrekonstruovaný výčep, ale také guláš s domácím chlebem či knedlíkem (podle chuti) a v průběhu odpoledne pak byl přítomným servírován tatarák s topinkami. Na tvářích všech přítomných byla vidět radost, že se zase mohou setkat se svými sousedy a známými, a také proto, že před sebou měli sklenice se zlatavým mokem či vínem. Takže není divu, že se posezení protáhlo až do večera.
Věřím, že všichni přítomní si akci užili, už jenom z toho důvodu, že se konala po více než dvouměsíční odmlce. Velitel sboru by rád touto cestou poděkoval všem členům sboru i nečlenům, kteří během rekonstrukce klubu přiložili ruku k dílu a pomohli tak k jeho vylepšení.

 

Autor článku: Karolína Černá
Autor fotografií: Václav Blovský