Obec Mladý Smolivec

Oslavy 110. výročí založení SDH v Budilavicích

Poslední víkend v červenci a první víkend v srpnu patřily oslavám 110. výročí od založení SDH v Budislavicích.

Dne 25. 7. 2008 proběhla slavnostní hasičská schůze, na kterou byli pozváni zástupci okolních sborů Mladý Smolivec, Starý Smolivec,Radošice, Dožice, a Kladrubce. Schůze se účastnili také p. Václav Sýkora za OSH Plzeň – jih a starostka OÚ Mladý Smolivec pí. Eva Kubová. Nejprve přednesl starosta sboru p. Lubomír Kříž st. zprávu o historii a zrodu hasičů v obci až po současnou činnost, dále byli někteří současní členové a členky oceněni za dobrou a příkladnou práci ve sboru. Nakonec následovalo chutné občerstvení a volná zábava zpestřená hudbou.
V sobotu 2. srpna od 12:30 hod. začaly oslavy slavnostním průvodem od pomníku padlých hrdinů z první světové války na cvičiště. U pomníku byl položen věnec k uctění památky a zazněla i česká národní hymna. Na cvičišti pak začala vlastní soutěž a proběhla zde i ukázka hasičské techniky, od historické až po tu současnou, moderní.
Okrskové soutěže se zúčastnilo 6 družstev mužů (družstvo Kladrubec mimo soutěž), 2 družstva žen a 3 družstva dětí.
Mezi dětmi se z vítězství radovalo družstvo z Mladého Smolivce s výsledným časem 149,7 vteřiny, na druhém místě se umístilo družstvo Řesanic – 158,7 vt. a třetí skončilo družstvo Radošic. Radošickým dětem bohužel nevyšel požární útok (došlo k rozpojení B hadice u rozdělovače a útok nebyl dokončen), zato ve štafetě měly ale čas nejlepší – 54,7 vt., druhé Řesanice - 56,6 vt. a třetí Ml. Smolivec – 60,7 vt..
Za ženy si to rozdala družstva Budislavic a Radošic. Budislavské ženy byly o chlup lepší než radošické. V kategorii mužů se mezi sebou utkalo 5 družstev: Mladý Smolivec, Starý Smolivec, Radošice a dvě družstva Budislavic „A“ a „B“, mimo soutěž cvičilo družstvo z Kladrubec. Domácím se povedl husarský kousek – obsadili první a druhé místo.

  1. Budislavice „A“ s výsledným časem 148,9 vt.
  2. Budislavice „B“ s výsledným časem 160,7 vt.
  3. St. Smolivec s výsledným časem 161,9 vt.
  4. Radošice s výsledným časem 219,9 vt.
  5. Ml. Smolivec s výsledným časem 233,2 vt.

Postup do okresního kola v klasické soutěži, která se uskuteční 6. září 2008 ve Štěnovickém Borku, si zajistila obě družstva žen a první tři družstva mužů. Doufám, že budou náš okrsek vzorně reprezentovat.
Bohužel jsme se také přesvědčili o tom, že je třeba mít vždy zajištěnou zdravotní službu. Během této akce nám ji poskytl záchranář p. Karel Žatecký. Při štafetě se zranil jeden člen z družstva Kladrubec. Po vyšetření se ukázalo, že zranění není naštěstí tak vážné, jak se zdálo. Děkujeme panu Karlu Žateckému za odbornou pomoc a za zajištění zdravotní služby při celém cvičení.
V průběhu sobotního soutěžního odpoledne byly provedeny dvě ukázky hasičské techniky. Tou první bylo hašení pěnou a předvedl ho sbor dobrovolných hasičů Kasejovice, kterému velí p. Karel Suda. Největší radost z pěny měly děti, které se v ní doslova vykoupaly. Druhou ukázku s dnes ještě funkční ruční koňskou stříkačkou provedli hasiči z Radošic. Předvedli nám, jakým způsobem se hasilo za starých časů. Koňská ruční stříkačka pochází z roku 1893. K vidění byla také koňská motorová stříkačka RA SMEKAL – SLATIŇANY. Obě tyto stříkačky jsou zrenovované a udržované ve velmi pěkném stavu. Podobné kousky můžeme spatřit už jen v muzeu.

Celé cvičení doprovázelo krásné letní počasí i hojná účast diváků. Hasičům se dobře cvičilo a hostům dobře fandilo. K úplné spokojenosti všech bylo zajištěno chutné občerstvení v podobě chlazeného piva a pečených klobás. Na úplný závěr byli všichni pozváni do místní hospůdky, kde od 19:00 hod. hrála k tanci i poslechu kapela Rybáři Blatná. I přes velmi náročné odpoledne vydrželi někteří až do rána.

Starosta sboru SDH Budislavice Lubomír Kříž st.

Autor článku: Lubomír Kříž st.
Autor fotografií: Lubomír Kříž st.