Obec Mladý Smolivec

Prakyáda Lukáše Zajíce 18. 8. 2018

V sobotu 18. srpna 2018 se v Dožicích již po šesté konala tradiční Prakyáda Lukáše Zajíce.

V 8 hodin se pořadatelé (hasiči) sešli u hospody U Simči, aby připravili palební prostor a také prostor pro posezení. To měli během chvíle hotové, takže akce byla připravena, mohlo se začít zapisovat. Oficiální zápis začal v 9:00 a v 9:30 už proběhlo tradiční zahájení. Letošní ročník byl ovšem výjimečný. Navštívil nás totiž zakladatel této akce – Lukáš Zajíc, který byl pověřen zahájením této akce.
Celkem se do turnaje přihlásilo 8 dětí, 10 žen a 9 mužů. Někteří ovšem nevydrželi až do konce, odstříleli jen několik kol a zase odjeli. Všech 10 kol tedy absolvovalo 5 dětí, 9 žen a 8 mužů. Nejprve se své první kolo odstřílely děti, dále ženy a kolo vždy uzavírali muži. V mezičase střelby jsme si mohli dát klobásu, párek v rohlíku či kuřecí plátek opečený na grilu. Třešničkou na dortu pak byla točená zmrzlina (vanilková a švestková).
Kolo minulo další kolo, najednou tu bylo 9. (předposlední) kolo a než bys řekl švec, vylétly poslední matky a klání se pomalu chýlilo ke svému konci. Po posledním kole dětí byla tato kategorie rovnou vyhlášena. Pořadí našich nejmenších střelců bylo následující:

 1. Matěj Štěpánek
 2. Pepča Hrachovec
 3. Maruška Hrachovcová
 4. Honzík Marek
 5. Lucinka Kovaříková
  + ti, kteří nevydrželi až do konce
  Vašek (od Lukáše Zajíce)
  Anička Pávková
  Honzík Pávek

Poslední kolo žen přineslo hned několik stejných výsledků, proto následovaly rozstřely. Vyhlášení proběhlo rovněž hned po odstřílení všech soutěžících žen, protože některé ze zúčastněných již potřebovaly odjet. Výsledné pořadí tedy bylo takové:

 1. Lída Voříšková
 2. Monika Marková
 3. Katka Štěpánková
 4. Lucka Štěpánková
 5. Kelly (Marcela) Rážová
 6. Anča Beránková
 7. Ája Kovaříková
 8. Pavla Kovaříková
 9. Karolína Černá (někdo poslední být musí)
  + Marta Pávková, která spolu s manželem a dětmi odjela před koncem turnaje

No a následovalo to nejnapínavější (protože to pánové jaksi více prožívali), poslední kolo mužů. V kategorii mužů nebyly zapotřebí žádné rozstřely. Pořadí bylo po 10. kole jasné.

 1. Brousek (Milan) Ráž
 2. Lukáš Zajíc
 3. Honza Marek
 4. pan Netušil
 5. pan Hrachovec
 6. Petr Nový
 7. pan Štěpánek
 8. Tomáš Ráž
  + Michal Pávek

Po vyhlášení kategorie mužů jsme posbírali střelivo, uklidili stany a dále užívali příjemné započatého dne. Celým dnem nás provázelo úmorné vedro, které trošku zmírňovala zmrzlina, studená limonáda či vychlazené pivíčko. Každopádně se akce vydařila a každý z účastníků si domů odnášel nejen drobnou cenu, ale i dobrou náladu. Řada účastníků vyrazila hned po vyhlášení výsledků ke svým domovům, zbylí účastníci v místní hospůdce oslavovali jejich výhru či prohru.

Autor článku: Karolína Černá
Autor fotografií: Karolína Černá