Obec Mladý Smolivec

Radošický požár 8.5.2020

Sváteční pátek 8.5.2020 se v Radošicích zapíše do kroniky nejen jako den výročí osvobození, ale také jako den, kdy v Radošicích hořelo.

Bohužel v 17:02:54 dorazila na mobilní telefony naší výjezdové jednotky varovná zpráva, že hoří stodola v Radošicích. Mladosmolivecká jednotka byla tou dobou na Borku ve Starém Smolivci, kde dohlížela na naplánované pálení větví. Jejich výjezd byl téměř u konce, když HZS vyhlásil poplach. Všichni se přesunuli do Radošic, kde vedle hospody hořela stodola u Vocásků. Přestože byl požár ohlášen okamžitě po vzniku, stodola shořela celá. Zbyly jen části dvou obvodových zdí, ohořelé trámy a vraky vozů, které si majitel opravoval. Devastující požár jen díky rychlosti zasahujících jednotek nenapáchal velké škody na přilehlých staveních. Přesto střecha sousední stodoly Fialů zaznamenala také drobné poničení, ale to by mělo spravit několik desítek tašek a latí.
Jednotek zde ten den zasahovalo sedm přivolaných (Mladý Smolivec – dvě cisterny, Radošice - stříkačka, Nepomuk – cisterna a žebřík, Čížkov – dvě cisterny, Hvožďany – dvě cisterny, Březnice – jedna cisterna, Rožmitál pod Třemšínem – dvě cisterny) a dorazili i starosmolivečtí hasiči s Avií a stříkačkou. Spolu s radošickými hasiči zajišťovali doplňování cisteren. Kolem sedmé byl požár pod kontrolou a jednotlivé jednotky se začaly rozjíždět do svých základen, na místě zůstala jen jednotka radošická a mladosmolivecká. Ráno se však požár začal opět v jedné části stodoly probírat a tak mladosmolivecká jednotka vyrazila znovu. V deset hodin se připojili i radošičtí hasiči a společně místo požáru vyklidili a materiál roztřídili.
Poděkování patří všem jednotkám, samozřejmě i děvčatům Pojerů (Pojerová, Panýrková, Vávrová) a rodině Fialů, kteří hasičům připravili občerstvení ze svých zásob a zásob dodaných od nás, a všem dobrovolníkům, kteří přiložili ruku k dílu a pomohli s likvidací napáchaných škod ať už v pátek nebo v sobotu při úklidu. Za celý zásah posílají všem hasičům poděkování i majitelé stodoly – rodina Vocáskových.
Díky všem za jejich obětavost a rychlou pomoc!

Autor článku: Eva Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová