Obec Mladý Smolivec

Ukliďme Česko, ukliďme Mladosmolivecko - 2021

Úklidová akce má na Mladosmolivecku dobrou tradici. Díky redaktorům Smoliveckých novin se nám již několik let daří uklidit přírodu našeho okolí.

Pravidelně se zapojujeme do celorepublikové akce. Výjimkou byl loňský rok, koronavirová opatření neumožnila jarní úklid a když jsme se pokusili zorganizovat podzimní, tak dorazili jen myslivci a pár dobrovolníků. Letošní úklid byl naplánován také v režimu covid opatření na 24. 4. 2021. Uklízet mohli skupinky max po dvou a ve větším počtu pouze rodinní příslušníci. Od 9 hodin jsme vydávali pytle a rukavice u OÚ a posílali jsme dobrovolníky na určené trasy. Někteří ale využili možnosti a pomůcky a trasu si vyzvedli v týdnu před sobotou.
Úklidu se zúčastnilo přes 70 nadšenců ze všech našich částí a sebralo se více než 60 pytlů odpadu. Určitě to byl zatím rekord v počtu zájemců o čisté Smolivecko. V letošním roce se poprvé uklízelo i okolo bytovek v Mladém Smolivci. Kuriozitou letošního úklidu byla velká traktorová pneumatika, kterou našly děti z Mladého Smolivec vedle bytovek. Protože ji ale samy nedokázaly unést a odklidit, poradili jsme jim, ať požádají o pomoc rodiče nebo nějakého dospěláka. Děti neváhaly a oslovily pracovníka z Agrochovu. Ten jim pneumatiku naložil a odvezl rovnou do kontejneru. Veškerý odpad sebraný u bytovek jsme naložily do kontejneru, který zajistil Agrochov Kasejovice – Smolivec a.s. Ostatní odpad už nám druhým rokem odvezla firma SÚS Plzeňského kraje. Pomoc s likvidací odpadu je stejně významná jako jeho sběr, neboť v minulých letech jsme z obecního rozpočtu museli vynaložit minimálně 6000 Kč za přistavení kontejneru a likvidaci odpadu. Letos se uklízelo i u potoka, kde je také mnoho odpadu doneseného po vodě, ale i černé skládky od neposlušných občanů. Smolivecký úklid jsme bohužel nemohli zakončit jako obvykle pečením vuřtů a klobás. Protože jsme však obdrželi tradiční dar v podobě vuřtů, chleba, hořčice a vody od místního prodavače z Radošic, našeho Mirečka, vuřty jsme rozdali sběračům. Ty si je pak opekli v menších skupinkách na menších ohních přesně podle vládních nařízení.
Děkujeme všem dobrovolníkům, dětem, myslivcům našeho spolku, oběma firmám zapojených do likvidace odpadu, redaktorům Smoliveckých novin a všem z úřadu, kteří se do úklidu zapojili.

Autor článku: Eva Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová, Monika Křížů, Pavla Kovaříková, Alenka Kovaříková, Jana Arnoštová