Obec Mladý Smolivec

Výšlap I. BTO do Záboří 19. 11. 2022

Budislavický turistický oddíl nezahálel a naplánoval si výšlap na 19. listopadu. Tentokrát byla trasa naplánována jako okruh a výchozím bodem byla obec Vrbno.

Hned na začátku musím říci, že se nám celkem dlouhodobě daří výběr počasí, ale někdy to opravdu nevyjde. Ten druhý případ se stal právě při posledním výšlapu. V noci přišla studená fronta a začalo sněžit. U nás v naší lokalitě celkem hustě, že jsem do poslední chvíle uvažoval, že výšlap zruším, ale nakonec jsem si řekl, že to dáme. Cesta do Vrbna byla místy až dobrodružná, ale po příjezdu na místo jsem byl překvapen, neboť sněžilo jen slabě. Každopádně některé naše skalní turisty počasí evidentně odradilo, neboť se nás sešlo pouze devět a jeden pes. Z Vrbna jsme vyrazili po žluté turistické stezce směrem na Záboří. Šlo se krásně, neboť cesta byla rovná a vyasfaltovaná bez aut a vedla krásnou tichou zasněženou přírodou, což byla příjemná změna. Po cca třech kilometrech se před námi objevilo poslední stoupání do obce Záboří. Záboří je známo tím, že se zde v létě prodává výborná zmrzlina. To je tip pro ty, kteří se Záboří rozhodnou navštívit v létě. Dále naše kroky vedly kolem hřbitova směrem na Čečelovice po zelené turistické značce. U hřbitova nás oslovil pán, který zde hledal svůj ztracený mobilní telefon, zda bychom mu nepomohli telefon najít. Samozřejmě jsme pomohli a telefon byl po chvilce nalezen. Kousek za obcí Záboří procházíme kolem krásné rozhledny, která je však uzavřená a její otevření se musí domluvit dopředu se starostkou Záboří. Dále pokračujeme do Čečelovic po silnici, ale ani tady nepotkáváme téměř žádná auta. Po chvilce procházíme obcí a opět uhýbáme z hlavní silnice do lesů ve směru na Velkou Kuš. Velká Kuš je obrovský rybník s rozlohou 52 ha, na délku se od hráze táhne do vzdálenosti 1300 m, jeho šířka je asi poloviční a v nejhlubším místě je hladina ve výšce 7 metrů. Jeho zakladatelem byl v 16. století majitel panství Petr Zmrzlík ze Svojšína. Název Kuš nemá nic společného s historickou zbraní, ale je odvozen od slova „kůše“ znamenající košatinu, tedy brlení u výpusti rybníka, která bránila úniku ryb. V jeho okolí se nachází přírodní rezervace se stejnojmenným názvem. Rezervace chrání komplex balvanitých pastvin, a přilehlých mokřadních luk, které jsou ukázkou krajiny Blatenska. Někdy je rybník Velká Kuš označován, jako nejfotogeničtější rybník Blatenska. Každopádně návštěva za to opravdu stojí a v létě se díky jeho písčitému dnu můžete i vykoupat. Z hráze rybníka jsme již pokračovali do Vrbna ke svým autům. Ve Vrbně je možnost se občerstvit v místní hospůdce, která má otevřeno každý den. My tuto možnost nevyužili, ale myslím, že po odpochodovaných deseti kilometrech bychom si to zasloužili.

Každopádně se tento výšlap stal minulostí. Musím říci, že se mi krajina moc líbila, a byl jsem s prožitým odpolednem spokojen. Další výšlap I. BTO bude 30. prosince. Tento výšlap je posledním tohoto roku a po jeho ukončení bude následovat občerstvení v podobě polévky v hostinci v Budislavicích a předsilvestrovský přípitek. Kdyby někdo měl zájem o zasílání zpráv informujících o výšlapech, může se přihlásit na telefonním čísle 724173535, nebo emailu 1.bto@email.cz. Již v tuto chvíli přemýšlíme o programu na rok 2023. Abyste se měli na co těšit, můžu již v tuto chvíli říct, že jako novinka by měl být zájezd na Země živitelku do Českých Budějovic a na konci roku se budeme snažit uspořádat zájezd na adventní trhy do Vídně, nebo Salzburgu. Neváhejte a přijďte mezi nás.

Autor článku: Honza Spour
Autor fotografií: Zdena Spourová