Obec Mladý Smolivec

Zlatá svatba ve Starém Smolivci 4.10.2019

V sobotu 4.10.2019 oslavili manželé Duchoňovi ze Starého Smolivce zlatou svatbu.

Josef a Marie si řekli své ano přesně 4. 10. 1969 v kostele sv. Jakuba v Kasejovicích a poté ještě slib potvrdili na MNV v Kasejovicích. Svatební hostinu měli pak doma ve Starém Smolivci.
Josef Duchoň, rodák z nedalekých Kasejovic, sloužil na vojně v Rožmitále pod Třemšínem a jak to tak bývalo, cestou domů se jednou zastavil ve Starém Smolivci, tam si namluvil paní Marii a zůstali spolu dodnes. Po svatbě se nastěhovali do rodného domu paní Marie ve Starém Smolivci. I když se pak odstěhovali do Plzně, kde strávili část společného života, nyní již několik let společně žijí zpět ve Starém Smolivci, kde si společně užívají podzim života. Dohromady vychovali dvě děti Táňu a Petra a velkou radost jim dělají vnoučata. Mají jich celkem čtyři, a to Aničku a Vojtu od dcery a Adrianku s Petrem od syna. S vnoučaty rádi tráví volný čas, chodí s nimi na procházky, plní občas bojovky anebo se radují z jejich šikovnosti. Každé vnouče je prý na něco jiného, jedno sestavuje roboty, druhé rádo pomáhá s údržbou domu, rádi čtou, pomáhají babičce, starají se s dědou o domácí zvířátka.
Pan Josef vzpomínal, jak den před veselkou měli štando, jak přišla celá vesnice, zpívali, hráli, radovali se a společně zapíjeli svobodu, a jak musel potom ve svatební den nejprve umýt své auto POBĚDU, které vše odváželo a přiváželo během příprav veselky a na jeho vyzdobení a umytí došlo až ráno.
Mezi koníčky pana Josefa patří domácí zvířectvo a jeho největší sen byl pořídit si koně, ten se mu však zatím nevyplnil . Celý život pracoval ve Škodovce v Plzni jako frézař. Paní Marie pracovala nejprve v KOVU v Kasejovicích a pak v Komunikacích v Plzni, kde si vyzkoušela mnoho profesí. Ráda se stará o domácnost, miluje kytičky, kterých má plná okna, a věnuje se ráda vnoučatům. K jejich významnému jubileu jsme jim přišli popřát s paní Petříkovou a milé bylo, že jsme si na tento jejich významný a slavnostní den přiťukli skleničkami, které obdrželi svatebním darem. Takže je provázejí celým jejich společným životem a měli všechny, žádná se prý nerozbila. Celá sada drží jako jejich krásný vztah…
Přejeme manželům ještě jednou hodně zdraví, štěstí, lásky a krásných chvil společného života.

Autor článku: Eva Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová