Obec Mladý Smolivec

Zpívání u stromečku v Dožicích 23.12.2021

S Vánocemi se pojí mnoho krásných tradic a zvyků.

Například svařené víno jakožto nápoj je sice známý již z dob antického Říma, kdy se přidáním koření či různých bylinek vylepšovala nevalná kvalita vína, s Vánocemi je však spojováno až od konce 19. století. Mnohem starší tradicí je ale zpívání koled či písní u vánočního stromečku, v Čechách se dokladuje již ve středověku.

V duchu těchto vánočních tradic se nesl též večer před Štědrým dnem u nás, v Dožicích. Ačkoliv v covidové době nelze nic spolehlivě a dostatečně naplánovat, přece se u vánočního stromečku před dožickou hospodou sešla hrstka nadšenců, aby se svátečně naladila zpěvem a voňavým svařákem věnovaným od Obce. Klávesový doprovod skvěle zajistili Monika a Vašík Blovských, kteří i přes zmrzlé prsty a promáčené noty přehráli celou připravenou sérii písní od „nám nám narodil se“ přes „bylo toho trochu moc“ až po Purpuru. A pro velký úspěch nechyběl ani přídavek - Purpura podruhé.

Téměř hodinu trvající hudební povyražení nám alespoň na chvilku zaměstnalo hlavy jiným tématem, než tím „jaká opatření platí od pondělí“. Abychom takových chvilek měli čím dál víc, ať už se svařákem nebo bez něj, a vše nejlepší v novém roce 2022 přeje Pavla Kovaříková. 

Autor článku: Pavla Kovaříková
Autor fotografií: Alena Spourová