Odpadové hospodářství
Podle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, je komunálním odpadem směsný a tříděný odpad z domácností, zejména papír a lepenka, sklo, kovy, plasty, biologický odpad, dřevo, textil, obaly, odpadní elektrická a elektronická zařízení, odpadní baterie a akumulátory, a objemný odpad, zejména matrace a nábytek, a dále směsný odpad a tříděný odpad z jiných zdrojů, pokud je co do povahy a složení podobný odpadu z domácností.
Komunální odpad nezahrnuje odpad z výroby, zemědělství, lesnictví, rybolovu, septiků, kanalizační sítě a čistíren odpadních vod, včetně kalů, vozidla na konci životnosti ani stavební a demoliční odpad.
Obec je původcem komunálního odpadu od okamžiku, kdy osoba odloží odpad na místo obcí k tomuto účelu určenému. Obec je povinna přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob a musí určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu. Mezi odděleně soustřeďované složky komunálního odpadu patří nebezpečné odpady, papír, plasty, sklo, kovy, biologický odpad a jedlé oleje a tuky. Od 1. ledna 2025 také textil.
Zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech, stanovuje následující cíle pro komunální odpady:
- Zvýšit do roku 2025 úroveň přípravy k opětovnému použití a úroveň recyklace komunálních odpadů nejméně na 55 % celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.
- Zvýšit do roku 2030 úroveň přípravy k opětovnému použití a úroveň recyklace komunálních odpadů nejméně na 60 % celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.
- Zvýšit do roku 2035 úroveň přípravy k opětovnému použití a úroveň recyklace komunálních odpadů nejméně na 65 % celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.
- Odstraňovat uložením na skládku v roce 2035 a v letech následujících nejvýše 10 % z celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.
- Energeticky využívat v roce 2035 a v letech následujících nejvýše 25 % z celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.
Informace o přechodu obce na svoz směsného komunálního odpadu pouze 1 za 14 dní
Vzhledem k vládním limitům pro směsný komunální odpad jsme, jako obec, nuceni přistupovat k opatřením, které sníží množství tohoto odpadu. Každý rok o 10 kg klesá tabulkové množství směsného odpadu na obyvatele (začali jsme v roce 2021 na 200 kg) a v 2024 je limit 170 kg směsného komunálního odpadu na jednoho trvale přihlášeného obyvatele za rok (další rok 160 kg ... atd ... až do konečných 120 kg/obyvatel/rok). Ostatní by měl být komunální odpad určený k vytřídění. Pokud obec tyto limity překračuje, výraznou měrou dochází k navýšení poplatku na skládkovné, a to v roce 2024 o 150%, další rok o 200% .. atd.
Tohle všechno se dozvíte pokud dočtete tuto záložku (odpadové hospodářství) do konce.
Jak produkovat méně odpadu?
1. Na nákup vždy s vlastní taškou a sáčky na potraviny
- Pratelné a opakovaně použitelné sáčky na zeleninu, ovoce, či pečivo nejsou vlastně nic nového a můžete si je vyrobit svépomocí.
2. Neplastuj: Používejte vlastní láhev,opakovaně.
- V ČR máme jednu z nejkvalitnějších kohoutkových vod v Evropě.
- Pořiďte si svou vlastní láhev na pití, která vám bude vyhovovat vzhledem i svými vlastnostmi.
3. Káva s sebou? 1 kelímek vs. 144 jednorázových za rok
- Pokud chodíte pravidelně pro kávu s sebou a nemáte zatím svůj termohrnek nebo znovu použitelný kelímek na kávu ve své výbavě, je nejvyšší čas to změnit. Na trhu je dnes k dispozici mnoho takových kelímků za dostupné ceny.
4. Nakupujte na trzích a v bezobalových obchodech
- Na trzích a v bezobalových obchodech najdete zpravidla kvalitnější potraviny než v supermarketu. Pokud hledáte, kde nakoupit potřebnou drogerii nebo potraviny bez obalu, mrkněte na interaktivní mapu REDUCA: https://mapa.reduca.cz
- Na trhy si vezměte s sebou svou plátěnou tašku nebo síťovku a nezapomeňte na pratelné látkové sáčky na ovoce či zeleninu, ale i pečivo nebo houby.
5. Jídlo s sebou... Proč ne do vlastní krabičky?
- Pokud si jdete pro jídlo s sebou, nestyďte si vzít vlastní krabičku. Díky jedné lehké krabičce váš batoh nebo taška neztěžkne, v práci se bude jistě hodit, a přírodě jednoznačně ulehčíte.
- V případě dovážky je to zatím složitější, ale i zde se blízká na lepší časy.
6. Zkuste vyměnit plastový zubní kartáček za přírodní
- Kartáček z přírodních materiálů má daleko menší dopad na přírodu.
- Plastový kartáček patří do směsného odpadu a tento plast se rozloží (možná) za stovky let. A to stejně jen na částice plastu.
- Bambusové zubní kartáčky můžete naopak po vytrhnutí nylonových vláken bez obav zkompostovat.
- Pokud si netroufáte na bambus, zkuste alespoň kartáček s vyměnitelnou hlavou nebo jednoduše vytrhnout kleštěmi štětinky ze svého použitého kartáčku.
7. Zkompostujete, co můžete
- Bioodpad tvoří průměrně 30-40% domácího odpadu (mnohdy i více), který pak končí na skládkách a ve spalovnách.
- Přitom může být cenným zdrojem - hnojivem pro vámi, doma pěstovanou zeleninu, bylinky i okrasné rostliny.
- Stačí jen bioodpad odkládat bokem do nádoby, a pak ho z ní dávkovat do zahradního kompostéru.
Nakládání s komunálními odpady na území obcí Mladého Smolivce se řídí OZV Mladý Smolivec.
Odvoz komunálních odpadů na Mladosmolivecku zajišťuje firma RUMPOLD-P s.r.o.