Obec Mladý Smolivec

1. ročník pokoření lávky ve Starém Smolivci

Třetí červencový víkend se nesl ve znamení přejezdu přes lávku ve Starém Smolivci.

Po úspěšném nultém ročníku, který se konal v září minulého roku, se rozhodli organizátoři Tomáš Nesveda a Josef Vonášek o uspořádání 1. ročníku pokoření lávky na rybníku Strhaný ve Starém Smolivci. Samotné akci předcházely dva týdny příprav, při kterých došlo k postavení 22 metrů dlouhé lávky přes rybník. V den akce se přivezly lavičky, postavil se stan na převlečení, druhý pro diváky, neboť byl hlášen déšť na celý den. Naštěstí se předpověď nevyplnila na 100 % a lehce zapršelo pouze před samotným úvodem závodu. Akce se konala od tří hodin odpoledne. Pro diváky bylo zajištěno občerstvení v podobě piva, limonády a grilovaných klobás.

 

Přibližně v půl čtvrté se na lávku vydal první jezdec. Do první disciplíny pro jednotlivce, kterou byl přejezd na kole, se přihlásilo 17 účastníků, což bylo více než minulý rok. Milým překvapením bylo, že se ve startovní listině objevily i dvě ženy – já a Yvetka Petříků. Každý jezdec měl dva pokusy a počítaly se předním kolem ujeté metry. V případě, že jezdec přejel lávku celou, rozhodoval čas. A že takových jezdců bylo několik. Už během prvního kola bylo v cíli 6 jezdců, kteří nepocítili teplotu vody místního rybníka. Na prvním místě, po úspěšném překonání lávky v obou kolech a sečtení časů, se umístil Jakub Schořovský. Druhé místo obsadil Josef Hrachovec a třetí byl Karel Žatecký ml. Druhá disciplína byla pro dvojice. Jednalo se o přejezd lávky kolečkem, přičemž jeden z dvojice seděl jako náklad v kolečku a druhý ho vezl. V této kategorii bylo přihlášeno 11 dvojic. Po loňské zkušenosti, kdy lávku přejely všechny dvojice bez problémů, byla letos uprostřed malá překážka, kterou bylo potřeba překonat. Avšak ani tato překážka některé závodníky nerozhodila a do cíle se většina účastníků dostala suchá, a navíc s rychlým časem. Opět se jela dvě kola, přičemž fantazii se meze nekladly. Někteří zvolili jistou a bezpečnou jízdu, jiní jeli pozadu, někteří se po cestě občerstvovali nebo vysypali náklad do vody, vyměnili si v polovině role a poté jízdu dokončili. V této disciplíně se časy nesčítaly, ale rozhodoval nejrychlejší čas, kterým dvojice překonala lávku. Na prvním místě se umístil David Žatecký a Karel Žatecký. Druhé místo obsadil Jiří Krejčík a Markéta Kubová. Na třetím místě skončila dvojice z rodiny Schořovských.

 

Po vyhlášení výsledků, předání diplomů a cen přišlo na řadu závěrečné focení na lávce, kde všichni účastníci zapózovali fotografům a naházeli se do vody. I přes úvodní přeháňku ale musíme říct, že počasí se vydařilo, zima nebyla a voda v rybníce měla příjemnou teplotu. Důležité je, že se nikomu nic vážného nestalo a všichni si odpoledne užili. Na závěr je také důležité poděkovat Obci Mladý Smolivec za poskytnutí sponzorského daru a zapůjčení některého vybavení, Romanu Karlíkovi za provázení celou akcí, Janě Karlíků a Elišce Kubů za stopování času a zapisování výsledků, Vaškovi a Aničce Fialů za obsluhu u občerstvení, Karlovi Žateckému za zdravotnický dohled po celou dobu konání akce, všem zúčastněným za odvahu a předvedené výkony, všem návštěvníkům, kteří si našli cestu k rybníku a strávili s námi odpoledne plné smíchu, a hlavně Tomášovi a Pepovi, kteří přejezd znovu zrealizovali. Doufám, že nyní mohu prohlásit, že se z Pokoření lávky ve Starém Smolivci stává tradiční záležitost a sejdeme se příští rok u druhého ročníku. 

Autor článku: Michaela Nesvedová
Autor fotografií: Petr Šmejkal