Obec Mladý Smolivec

Americké putování za kořeny předků

Neděle 28. dubna 2024 se v Budislavicích nesla v netradičním duchu.

Zavítala k nám vzácná návštěva až z daleké Ameriky. Okolo 15. hodiny vystoupili u kostela v Budislavicích celkem 3 zástupci z rodiny, která má své kořeny u nás na Mladosmolivecku a blízkém okolí. Doprovázel je také překladatel.

Americká rodina se vydala do České republiky, aby poznala místa, kam až vlastně sahají jejich kořeny. V Budislavicích se ptali na jména Křížek, Křížková, Zralá a Staněk, kteří dle seznamu, jenž si sami vyhotovili, byli v budislavické farnosti pokřtěni mezi lety 1800 až 1827. Vyprávěli nám, jak pra pra pra babička a pra pra pra dědeček společně emigrovali do Ameriky, kde se pak jejich rodina začala dále rozrůstat. V Budislavicích si prohlédli kostel a původní hřbitov, také si vyslechli pár slov o jejich pra pra pra předcích.

Hosté se nezdrželi příliš dlouho, měli naplánováno ještě několik dalších zastávek. Výprava během neděle navštívila Březí, Starý Smolivec, Mladý Smolivec, Podruhlí, Metly, Předmíř či Závišín. Dále navštívili farnost a kostel ve Hvožďanech, Budislavicích, Kasejovicích a Bělčicích. Byla to velmi příjemná návštěva, plná optimismu a příslibu, že pokud člověk chce, může odhalit rozmanitost svých kořenů i za hranicemi své vlasti.

Autor článku: Karolína Černá
Autor fotografií: Karolína Černá