Obec Mladý Smolivec

Běh hasičů do Svatohorských schodů 11.9.2021

Běh hasičů do Svatohorských schodů se uskutečnil 11. 9. 2021. Rok se s rokem sešel a my jsme se opět ocitli tentokrát již na 13. ročníku běhu hasičů do Svatohorských schodů.

Ten se konal v sobotu 11. září společně s Příbramskou svatohorskou šalmají. Od 8 hodin začala prezence přihlášených závodníků, v 9:30 vyrazil slavnostní průvod z náměstí T. G. Masaryka na Svatou horu. Poté proběhlo slavnostní zahájení, kde organizátoři závodu nejen shrnuli pravidla, ale také přivítali dva soutěžící z partnerského města Freiberg v Německu. Dále jsme byli vyzváni, abychom dodržovali hygienické nařízení a po celém areálu se pohybovali se zakrytými dýchacími cestami (samozřejmě kromě samotného běhu) a využívali dezinfekčních koutků. Novinkou letos bylo prokázání negativním testem nebo potvrzením o očkování.
Letošní rok jsme měli startovat dle loňské předlohy, ale nakonec jsme na sebe zbyli a já běžela pouze s Michalem, připadlo na nás pořadové číslo 9. Aneta se ujala rodičovské zodpovědnosti a běh vyměnila za kojení. Ondřej opět nezklamal a ulehl na lůžko. O to větší byla nervozita, ale všechno je jednou poprvé, říká se to tak, ne? V 11 hodin odstartovali závod opět předběžci a 3 minuty na to už vyběhli první závodníci. Intervaly mezi týmy byly podle potřeby 3-5 minut. Chtěli jsme překonat své předchozí časy a umístit se tak na lepší příčce.
Oblékli jsme si zásahové boty, helmu a vyrazili na start, kde se kluci ještě vyzbrojili tlakovými lahvemi, které nesli po celou dobu na zádech jako zátěž. Propozice závodu byly stejné jako v předchozích ročnících, start byl v Dlouhé ulici u vchodu do Svatohorských schodů, kde jsme se vyzbrojili dvěma hadicemi typu C a proudnicí. Donesli jsme je až ke kontrolnímu úseku (cca 120 metrů od startu), kde jsme vše řádně spojili. Odtud nás čekalo už „jenom“ 560 metrů a 289 schodů do cíle. Tam byl připraven tým zdravotníků, kteří dle potřeby okamžitě pomáhali závodníkům s odstrojováním bot, helmy a bundy, aby běžcům co nejvíce odlehčili. Naši příznivci mohli sledovat online vysílání a fandit z pohodlí domova. To vše zprostředkovali FIREPORT společně s GymTV. A tak jsme hned věděli, jak si stojíme.
Byli jsme zařazeni do kategorie Ostatní, kde soutěžilo celkem 16 dvojic a světe div se, umístili jsme se na 7. místě. Možná jsme byli trochu zklamaní, ale není přece důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Po 17. hodině proběhlo slavnostní vyhlášení, kde byly všem účastníkům předány diplomy a těm nejúspěšnějším i věcné dary a poháry. Všem nám poděkovali za super atmosféru a dodržování hygienických opatření. Pozvali nás na příští ročník, proběhlo společné focení a my se rozjeli k domovu s příjemným pocitem a se slibem, že ještě více potrénujeme a příští rok budeme opět lepší.
Budeme doufat, že se příští rok zadaří a budeme se moci opět zúčastnit a naši obec reprezentovat.