Obec Mladý Smolivec

Budifest 2024

Dne 25.5.2024 od 15:00 se před hostincem „U Křížů“ konal druhý ročník akce nazvané Budifest, který pořádá místní spolek nadšenců za podpory hostince a obce Mladý Smolivec, jež na akce tradičně propůjčuje stany a lavice.

Letošní ročník byl poznamenám nepříznivou předpovědí počasí a úspěšným semifinále hokeje. I tak dorazil úctyhodný počet návštěvníků a obec Budislavice na krátkou chvíli téměř ztrojnásobila počet stálých obyvatel.

Letošní ročník byl ve znamení velkých organizačních změn, které vznikly na základě zevrubného rozboru prvního ročníku. Hlavní změnu poznal každý návštěvník již při příchodu. Degustační karty z loňska nahradilo pouze jednotné vstupné. Všechno „domovarnické“ pivo bylo poté neomezeně zcela zdarma. To přesvědčilo všechny k bujaré degustaci a pivo doslova teklo proudem až do brzkých ranních hodin. Pivo pro nás uvařili a sami i točili Ondřej Weiss z Kasejovic, Jiří Pilát z Kvášňovic, Vladislav Nový z Budislavic, Roman Mašanka z Varvažova, Ondřej Fritschl z Tachova a zástupci spolku Plzeňský domovarník z.s. Dále byly k dostání dva druhy piv z řad známých a oceňovaných minipivovarů Myšák 12˚ a Hazy Papír ze Zhůře, celkem tedy návštěvníci mohli ochutnat 13 druhů piv a samozřejmě byl k dispozici i kompletní sortiment hospody „U Křížů“. Nabídka alkoholických nápojů byla ještě doplněna o originální domácí budislavickou produkci vín a ciderů od Michala Jana. Sklenice umývaly ochotně naše dvě sličné „myčky“ v hasičárně. K jídlu se podávalo domácí uzené přímo z udírny, klobásky ohřáté v udírně a nechyběl ani grill s nabídkou „vytuněných“ hermelínů a naložených kuřecích stehenních a prsních plátků.

Druhým bonusem pro návštěvníky byla bohatá tombola. Jako lístek do tomboly sloužila opět jednotná vstupenka a každý tedy mohl ještě vyhrát hodnotnou cenu. Hlavním partnerem tomboly byla společnost  Leifheit, které patří velký dík. Až téměř do desáté hodiny večerní nám hrála, publikem oblíbená, Piňakoláda a rozehřáté tanečníky poté až do konce uspokojoval Pavel Šlehofer jako DJ Sumo. Programem nás provedl moderátor  Honza Spour.

Akce byla všemi z řad pořadatelů, návštěvníky i samotnými „domovarníky“ hodnocena maximálně pozitivně. Věříme, že se nám na podruhé podařilo najít ideální koncept akce, tak aby vyhovovala všem a těšíme se na příští ročník, který se uskuteční 31.05.2025 opět na tradičním místě. Již nyní to vypadá, že nabídka pivních stylů se opět rozroste a budete se mít tedy znovu na co těšit.

Za Spolek nadšenců Budislavice

Štěpán Cigánek

Autor článku: Štěpán Cigánek
Autor fotografií: Štěpán Cigánek