Obec Mladý Smolivec

Budislavické burčákové bublání 23. 9. 2023

K babímu létu neodmyslitelně patří sluníčko, vinobraní, burčák a dobré víno.

O víkendu si s námi sice sluníčko hrálo na schovávanou, to ale nemění nic na tom, že jsme nemohli ochutnat dobré jídlo a pití.

V sobotu 23. 9. 2023 probíhalo v Budislavicích burčákové bublání. Někteří si možná tuto akci pamatují již z loňského roku, kdy ji pro nás na svém dvorku pan Michal Jan přichystal. A letos tomu nebylo jinak. Ve 14 hodin odpoledne otevřel Michal v Budislavicích č. 29 bránu svého dvora a všechny hosty vítal s otevřenou náručí, úsměvem na tváři a vlastní nabídkou burčáku, vín a ciderů.

Dva druhy sladkého burčáku přímo v Budislavicích vlastnoručně přichystal ze sklizených hroznů z Moravy z vinice Pod Dubňanskou horou – Veltlín a z Moravské Nové Vsi – Muškát. Ze svého sortimentu pak dále nabízel jablečný či hruškový cider a pestrou nabídku vín:

Tramín červený
Veltlínské zelené
Cabernet moravia
Zweigeltrebe

Na dvorku za krásným malým vinohradem v nadmořské výšce 595 m se v průběhu odpoledne vystřídalo pár desítek sousedů a hostů, kteří poseděli u sklenky dobrého vína, trochu si odpočinuli od každodenního shonu a prostě si jen tak popovídali. Většina z nich nezůstala jen u jedné sklenky a mnozí si burčák či víno odnášeli s sebou i domů. Pro ty, kteří se trochu zdrželi byla připravená i nějaká ta dobrota z grilu.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří přišli, protože bez nich se takové akce dělat nedají, obci Mladý Smolivec za poskytnuté příslušenství a především Michalovi za jeho krásný alchymistický koníček a ochotu takovou akci na svém dvorku připravit.

Aneb jak pravil Homér: „K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě patří prostřený stůl, víno a přátelé.“

Autor článku: Monika Křížová
Autor fotografií: Michal Jan, Monika Křížová