Jak se stalo již tradicí, v budislavickém kostele sv. Jiljí několikrát do roka pan Martin Kulíšek zorganizuje Muzicírování.
Vždy pozve některé umělce, aby předvedli své umění. Nejinak tomu bylo i letos na jaře, kdy pozvání přijal dětský folklorní soubor Pšeničky ze ZUŠ z Nepomuku. Soubor vznikl zejména proto, aby se mezi mladé lidi dostala lidová písnička. Písničky skládá a upravuje zakladatel a vedoucí souboru pan Oldřich Ondrušek. Na vedení souboru se podílí i Romana Blanková. Soubor Pšeničky navázal v roce 2020 spolupráci s hudební školou v Bad Leonfeldenu (Rakousko) a plánují společná vystoupení. V roce 2022 se lidový soubor PŠENIČKY vydal reprezentovat Plzeňský kraj a Českou republiku na Mezinárodní hudební festival EMU Remix 22 – European Youth Music Festival do Lucemburska.
Soubor se specializuje na lidové písně především z našeho regionu, originální aranžmá zahrnuje nejen lidové kroje a dekorace, ale i dávno zapomenuté říkanky. Soubor je velkou nadějí pro prezentaci a uchování hudebních tradic našeho regionu.
Vystoupení souboru na budislavické akci se všem přítomným moc líbilo. Mohutný potlesk odděloval jednotlivé skladby a na konci ještě zesílil a vyžádal si přidání ještě tří skladeb.
Takže na závěr můžeme konstatovat, že letošní jarní muzicírování v kostele sv Jiljí, se opravdu vydařilo. Za to patří náš dík organizátorovi akce panu Martinu Kulíškovi, který mimo poděkování souboru i příchozím, vystoupil s pozváním na podzimní ochutnávku mešních vín.
Mešní víno je označení vína, používaného křesťanskými církvemi jako svátostná materie, jež musí splňovat zvláštní požadavky na způsob výroby; tyto požadavky se u jednotlivých církví liší. Římskokatolická církev používá z praktických důvodů nejčastěji bílé víno, pravoslavné církve používají symbolické červené. Neoficiálně a spíše slangově se za „mešní víno“ označuje víno bez přídavku cukru.
Autor článku: Hřebejk Zdeněk
Autor fotografií: Hřebejk Zdeněk