Obec Mladý Smolivec

Masopust v Budislavicích 2023

Masopust, fašank nebo také končiny, jsou různá označení pro období před půstem trvajícím do Velikonoc.

Průvod maškar spojený s bujarým veselým a hodováním přežívá jako stará tradice na mnoha místech v Čechách i na Moravě. A jeden takový se konal 18. 2. 2023 i v Budislavicích.

Krátce po obědě se maškary začaly scházet v Hostinci u Křížů, aby doladily poslední detaily a mohly vyrazit s veselou náladou doprovázeny harmonikou dům od domu. Byla jsem překvapená, kolik masek se do průvodu zapojilo. Napočítala jsem 26 a myslím si, že na tak malou vesnici je to slušné číslo. Kostýmy byly opravdu různorodé:

- maminka s batoletem
- kominík
- řezník
- spousta různých zvířátek
- malíř s nezbednými temperami
- zdravotní sestřička
- loupežník
- airsofťák

Masopust je typický i svým jídelníčkem. A tak není divu, že se u každého domu jedlo, pilo a hodovalo. Stoly se prohýbaly pod různými dobrotami, slivovička tekla proudem a nechyběly ani tradiční koblihy z vláčného těsta plněné marmeládou. Prostě pochutnat si mohl věru každý!

Z večera se průvod vrátil zpět do hostince a zábava ještě pokračovala. Klobouk dolu před panem Jiřím Fialou, harmonikářem, který to s námi vydržel od oběda až do půlnoci. Děkujeme moc.

A poděkování patří i všem maškarám, které se do průvodu zapojily, všem dobrým lidem, kteří nás vítali na svých dvorech a přichystali něco na zub, i těm, kteří se na průvod přišli jen podívat. A v neposlední řadě také šenkýřce Marušce, která se o nás starala do pozdních nočních hodin nebo chcete–li do brzkých ranních …

Opět tedy jedna vydařená akce za námi a můžeme se společně těšit na ty další.

 


 

Autor článku: Monika Křížová
Autor fotografií: Monika Křížová, Michal Jan, Štěpánka Lexová