Obec Mladý Smolivec

Masopust v Dožicích 2020

I Dožice, stejně jako většina vesnic v okolí, žily v sobotu 22. února masopustem

Dopoledne dožičtí věnovali přípravám, a to jak výborného pohoštění, tak rozličných masek a převleků. Od jedenácté hodiny se začaly masky scházet v místní hospůdce, kde všichni své kostýmy doladili do dokonalosti, a úderem dvanácté se mohlo vyrazit.
Dům od domu, ulici za ulicí procházel masopustní průvod Dožicemi v doprovodu harmoniky a zpěvu známých písní. Již na začátku se do čela průvodu přiřítil papež ve svém papamobilu a hned za ním několik jeptišek, nechyběl ani farář či mnich. Z tradičních masek letos Dožicemi prošel medvědář se svým medvědem a také bába, ovšem bez nůše, za to s dědkem. Z dalekých hor nás navštívil Trautenberk se svojí čeládkou, Krakonoš samozřejmě nesměl chybět. Z pohádková světa se v průvodu objevil Mimoň, čertík, čarodějnice nebo bernardýn Fík se svou paničkou a zároveň nejlepší kamarádkou Ájou. Počasí bylo vcelku pěkné a tak z teplých krajin dorazil Mexičan a dvojice Zoro mstitelů, vykvetla nám i sedmikráska, o kterou se celý den staral zahradník.
U každého stavení byly maškary náležitě odměněny, a to nejen pohoštěním, ale především radostí z opětovného shledání, zavzpomínání na staré časy, nebo naopak ze seznámení se s novými sousedy. A že to byla shledání opravdu radostná, pilo se, ochutnávalo a tančilo až do tmy!

Autor článku: Alena Kovaříková
Autor fotografií: Luděk Blovský, Alena Kovaříková