Obec Mladý Smolivec

Materiální sbírka pro Ukrajinu v Budislavicích 4. 3. 2022

Materiální sbírku pro Ukrajinu v Budislavicích uspořádal SDH Budislavice v pátek 4. 3. 2022.

Asi nás všechny velice překvapilo a hluboce zasáhlo, když jsme se z televize a internetu dozvěděli, že ruská vojska překročila hranice Ukrajiny a začala jejich masivní invaze na území suverénního státu. Ruskou stranou je tato invaze nazývaná "speciální vojenská operace", ale když vidím záběry z Ukrajiny, tak mi napadá, že je to jen jiný výraz pro skutečnou válku. Při pohledu na civilní obyvatelstvo opouštějící své domovy, muže odvážející své ženy a děti na hranice jiného státu do zatím bezpečného prostředí a vracející se, aby se zbraní v ruce bránili své domovy, se člověku derou slzy do očí.

I my v Budislavicích jsme si kladli otázku, jak co nejdřív podpořit a pomoct lidem postiženým válkou. Procházeli jsme spoustu webů různých společností zabývajících se charitou, až jsme narazili na materiální sbírku, kterou organizovaly České dráhy, a sběrná místa byla zřízena na 63 železničních stanicích po celé republice. Pro Plzeňský kraj to bylo nádraží v Domažlicích, Klatovech a Plzni. Rozhodli jsme se tedy sbírku uspořádat u nás, abychom sběrné místo přiblížili našim občanům, neboť místa všech charitativních společností jsou notně vzdálena od našich obcí. Dárci mohli svojí podporu odevzdávat v Budislavicích v hasičárně a odtud se o dopravu na oficiální místo postarali místní hasiči. Sbírka byla naplánována na pátek 4. 3. a sběrné místo se otevřelo v době od 16 do 21 hodin. Bylo pro nás velkým překvapením s jakou odezvou se sbírka u občanů setkala, neboť se dostavilo se svými dary 34 dárců a bylo sebráno 900 kg různého materiálu. Nejvíce občané poskytovali deky, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, vodu atd. Každý přispíval dle svých možností. Druhý den ráno se začalo balit do krabic a nakládat. Materiál byl odvezen do Klatov na nádraží, kde se shromažďoval v hale, která normálně slouží jako půjčovna kol. Samozřejmě nás zajímalo, jakým způsobem se materiál dostane k lidem, kteří ho potřebují, a proto jsme se v pondělí spojili s Klatovským nádražím, aby nám poskytli podrobnější informace. Materiál byl naložen a přepraven do centrálního skladu, který je zřízen na nádraží v Bohumíně, kde bude podrobněji roztřízen a humanitárním vlakem poputuje do ukrajinského Čopu. České dráhy již vypravily několik humanitárních vlaků, kterými ve směru do Čopu vlaková souprava veze humanitární pomoc a zpět veze kolem 600 uprchlíků, převážně žen a dětí. Vlak na Ukrajinu bude v tomto režimu zatím jezdit do odvolání. Takže nakonec byla spokojenost, neboť již víme a touto cestou informujeme i Vás dárce, že jsme se podíleli na dobré věci, a že to všechno mělo smysl.

Závěrem bych chtěl říci, že některým z nás to možná nepřijde, ale v tuto chvíli neexistuje malá pomoc a máma utíkající z domova se dvěma dětmi jakoukoliv pomoc jistě velice ocení. Všem dárcům bychom chtěli moc a moc poděkovat za jejich dary, a dále bych chtěl poděkovat Obci Mladý Smolivec za pomoc při přepravě materiálu do Klatov. Bylo to první kolo sbírky a dohodli jsme se, že sbírku v případě potřeby zopakujeme dle aktuální situace. Občané budou informování jako vždy na webu obce a prostřednictvím místního rozhlasu. Děkujeme, že pomáháte.

 

Autor článku: Honza Spour
Autor fotografií: Jan Spour