Obec Mladý Smolivec

Putovní letní kino Starý Smolivec 5.7.2023

Nevídáno, neslýcháno, Starý Smolivec se ve středu 5. července 2023 doslova otřásal pod tíhou kultury. Nejen, že odpoledne proběhl na fotbalovém hřišti dětský den, ale večer se fotbalové hřiště proměnilo v letní kino. Ano, nešálí Vás zrak, skutečně jsem napsala „letní kino“.

Nejprve si uděláme krátký výlet do historie. Jistě jste zaznamenali (ať už na obecním webu, v novinách, nebo na facebooku), že proběhla anketa, kde každý mohl hlasovat pro svého favorita, film, který se pak pustí v rámci putovního letního kina ve Starém Smolivci. Na výběr bylo hned z několika filmů. Do této ankety se zapojilo celkem 140 hlasujících (což je krásné číslo). A v rámci této ankety si hlasující zvolili jako svého favorita film Top Gun: Maverick.

A teď zpět do současnosti. Bylo přibližně 21:30, z jednoho venkovního rohu hospody se linula vůně popcornu, z druhé strany zase párku v rohlíku. Ani žízeň nedostala v tento večer šanci, pro přítomné byl otevřen výčep a venku také malý stánek s limčou. Diváci byli již pohodlně usazeni buďto na lavičkách, nebo ve svých křesílkách, pečlivě zabalení do teplého oblečení (případně do dek) a film pomalu začínal. Než jsme se nadáli, byla za námi polovina filmu a než bys řekl stíhačka, promítací plátno zaplnila písmenka titulků a bylo po všem.

Co Vám budu povídat, kdo neviděl, neuvěří. Filmový zážitek byl ještě umocněn venkovním prostředím, hvězdnou oblohou a chladným večerním větříkem. Pevně věřím, že všichni návštěvníci odcházeli z kina stejně nadšení, jako já. Tento netradiční kulturní zážitek si nenechalo ujít celkem 95 návštěvníků. Co k tomu dodat? No zakončím to „netradičně“: „Tak zase příště, na nějaké další akci u nás na Mladosmolivecku.“.

Autor článku: Karolína Černá