Obec Mladý Smolivec

Setkání historických praporů 2024

Z kraje roku 2024 k nám do SDH Budislavice přišla nabídka účastnit se setkání historických praporů ve městě Telč, které se mělo konat ku příležitosti výročí 160 let od založení prvního sboru dobrovolných hasičů.

Pořadatelem mělo být Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Po krátké domluvě se starostou obce, který nám přislíbil finanční podporu a zástupci SDH Radošice, jsme se domluvili, kdo co zařídí a pomalu jsme se chystali na cestu. Zbývalo ještě vybrat praporečníky. Za SDH Budislavice  jsme vybrali Honzu Spoura a SDH Radošice si zvolilo Jaromíra Draského, oba jsou dlouholetými členy svých SDH a vykonali mnoho práce. Funkce praporečníka na takto významné akci byla tedy i více než zaslouženou poctou těmto dvěma mužům.

Ráno dne 15.06.2024 jsme se nalodili do autobusu směr Telč. V autobuse byli přítomni zástupci SDH Budislavice, SDH Dožice, SDH Radošice a SDH Mladý Smolivec spolu s přáteli těchto sborů. Cesta utekla rychle a kolem poledne jsme byli na místě. První proběhla registrace praporečníků v Panském Dvoře a pak jsme se jako diváci přesunuli na telčské Náměstí Zachariáše z Hradce, kde bylo mnoho stánků s občerstvením a suvenýry a probíhal zde i doprovodný program v podání Žesťového kvintetu Ústřední hudby Armády ČR, Velkého dechového orchestru Letovice a Telčské dechovky. K vidění bylo i šermířské představení školy Ballestra Telč, které se do atmosféry historického města hodilo. Na zámku byla k vidění také historická hasičská technika.

Podle organizátorů se akce účastnilo neuvěřitelných 5000 příslušníků SDH z celé České Republiky. Se svými prapory bylo přítomno 694 sborů SDH, které byly dekorovány pamětní stuhou. Dále bylo přítomno i 13 krajských hasičských praporů, kteří dostali stuhu předsedy parlamentu ČR od osobně přítomného Miloše Vystrčila. Zajímavostí je, že tento politik má k hasičstvu blízko, jelikož jeho předkové právě v Telči vyráběli hasičské stříkačky tzv.“vystrčilky“. Dále byl ještě udělen Záslužný řád českého hasičstva panu Václavu Holáskovi, starostovi OSH Uherské Hradiště. Prapory zaplnily velkou část náměstí a spolu s diváky vytvářely opravdu velmi působivou atmosféru.

Program se naplnil a po páté hodině jsme se všichni již opět sešli v autobuse. Plni dojmů a nasyceni neuvěřitelně silnou atmosférou a taky trochu pivem, jsme se ve zdraví vrátili k večeru domů.

Autor článku: Štěpán Cigánek
Autor fotografií: Zdena Spourová