Obec Mladý Smolivec

Setkání pořadatelů budislavických akcí a slavností 28. 10. 2023

Dne 28. 10. 2023 od pěti hodin odpoledne se v hostinci u Křížů v Budislavicích konalo setkání pořadatelů budislavických akcí a slavností. Na programu bylo mimo zábavy, dobrého jídla a pití i zhodnocení roku 2023 a naplánování toho příštího.

Chvíli po páté hodině Honza Spour zahájil setkání a všechny přítomné přivítal, včetně pozvaných hostů, kterými byli „domovarníci“, kteří se účastnili našeho nultého ročníku Budifestu. Nechybělo poděkování všem za odvedenou práci a následně jsme se již věnovali konkrétním bodům.

Velkým překvapením pro nás všechny bylo vyprávění „domovarníka“ Ondřeje Weisse, který nám přinesl ukázat láhev piva z pivovaru Zlatá kráva s názvem White cow witbier. Jedná se o 12˚  světlé pivo, které poprvé prezentoval na Budifestu, kde byl přítomen i sládek zmíněného pivovaru. Toto pivo mu zachutnalo tak, že ho ve spolupráci s Ondrou zařadili do sortimentu. Budifest se bude u nás konat i v příštím roce 25. 5. 2024, výzvou je pro nás zejména rozšířit nabídku „domovarnického“ piva.

Další velkou akcí budou již tradiční rybí hody, které plánujeme na 20. 7. 2024. Zde se již nyní rozmýšlíme co nového v sortimentu mimo tradičních a velmi oblíbených pochutin hosté naleznou.

Nezahálíme, ale ani v oblasti udržení akcí, u kterých všude dlouhodobě klesá zájem návštěvníků. Jedná se zejména o pouť a pouťovou zábavu, kde jsme snad nalezli udržitelnou cestu. A díky novému pojetí v podobě „tradičně, netradiční“ pouti, zájem lidí každým rokem stoupá. Další velkou výzvou je pro nás hasičský bál, který tradičně následuje po dětském maškarním bálu. Tyto dvě akce se v Budislavicích budou konat 27. 1. 2024. Dětský maškarní se bude konat v podobném duchu jako každý rok, ale na odpoledne a večer chystáme velké změny. Vše se brzy dozvíte.

Fyzicky i časově velmi náročnou akcí jsou jako každý rok čarodějnice. Domluvili jsme se, že dokud to bude jen trochu možné, vyroste v Budislavicích pořádná hranice, přivezeme gril, udírnu, postavíme „mobilní“ hospodu a uděláme pořádný oheň, který se již dnes jen tak někde nevidí.

Po necelé hodince jsme měli projednané vše důležité a mohli se začít věnovat zábavě. Této první letošní odměňovací akce se nakonec účastnili prakticky všichni, kdo mají s akcemi v Budislavicích něco společného. Hospoda byla plná, všichni se velmi dobře bavili a poslední z nás vydrželi až téměř do brzkých ranních hodin. Tyto setkání nás utvrzují v tom, že nejen samotné akce, ale i společná příprava mají pro naši komunitu obrovský význam.

V závěru bych chtěl pozvat všechny čtenáře, aby k nám zavítali. Uvědomujeme si, že bez návštěvníků nemohou naše akce existovat a tak věnujeme opravdu velké úsilí tomu, aby se u nás všem líbilo a vraceli se k nám znovu a rádi, proto si myslím, že to za návštěvu stojí.

Autor článku: Štěpán Cigánek
Autor fotografií: Zdeněk Spour