Obec Mladý Smolivec

Ukliďme Česko na Smolivecku 12. a 19.9.2020

Každoročně se Smolivecké noviny zapojují do celorepublikové akce „Ukliďme Česko, ukliďme svět“.

Kvůli koronaviru se termín z dubna přesunul na září.
Ani letos jsme neváhali a přihlásili Smolivecké noviny do krásné akce na podporu čistého životního prostředí v republice. V dubnu bylo vše naplánované, letáky hotové, ale vláda nakonec zrušila všechny skupinové akce a vyhlásila nouzový stav, takže jsme úklid museli zrušit a čekat, co bude dál. V dubnu vyrazily na úklid některých komunikací jen zaměstnankyně z MŠ a to v době, kdy byla zavřená školka z důvodu karantény. Byly pouze čtyři a tak neporušovaly žádné nařízení a trochu pomohly životnímu prostředí.
Náhradní termín úklidu byl celorepublikově stanoven na 12. září. Do tradičního úklidu se na Smolivecku zapojuje vždy alespoň 50 lidí, většinu tvoří místní myslivci. Ti se bohužel vyhlášeného podzimního termínu nemohli zúčastnit, protože měli hon. Bylo nám jasné, že to bude na počtu dobrovolníků hodně znát., ale to, co nakonec přišlo, nikdo nečekal. Když jsme v 9:00 hod ráno připravili pytle a rukavice na úklid, z dobrovolníků se dostavil jeden člověk. Chápeme, že lidé mohou být v dnešní době opatrní, navíc nám i místní turistický oddíl odvezl plno potenciálních dobrovolníků na výlet, ale takto žalostnou účast opravdu nikdo nečekal. Naštěstí se nakonec ukázala před úřadem dobrovolnice z Dožic, která přijela pro pytle a rukavice a přislíbila dalších 10 lidí, kteří jsou připravení uklízet. Já jsem s paní Slavíčkovou vyrazila sama a společně jsme vyčistily alespoň cestu z Mladého Smolivce do Starého Smolivce. Dožičtí dobrovolníci vyčistili cestu na Čížkov, Čečovice a Mladý Smolivec. Od obce jsme opět obdrželi jako dárek vuřty, takže si je všichni zúčastnění mohli upéct a příjemně tak zakončit odpoledne.
Myslivecký spolek se také zachoval zodpovědně a úklid celé silnice II. třídy na našem katastru od Vůsí až k Chynínu a silnici z Radošic do Starého Smolivce provedl o týden později, a to 19. září. Sešlo se jich asi dvacet a i oni obdrželi odměnu v podobě klobás. Ve stejný den rovněž dobrovolníci, kteří nemohli z důvodu turistického zájezdu uklízet 12. 9., vyrazili a posbírali odpadky okolo Budislavic. Sešlo se jich osm a také na závěr opékali. Takže, když uděláme součet, na jaře 4 děvčata, 12. 9. to bylo 12 lidiček a 19. 9. sbíralo 20 myslivců a 8 turistů, celkem se sešlo 44 dobrovolníků, kterým záleží na čistém prostřední našich obcí a to je určitě chvályhodné.
Ráda bych poděkovala všem dobrovolníkům, kteří se zapojili, a doufám, že příští rok bude účast zase lepší a že budeme moci sbírat všichni společně v jeden termín.

Autor článku: Veronika Kubová
Autor fotografií: Eva Kubová