Obec Mladý Smolivec

Ukliďme Česko - ukliďme Mladosmolivecko 2024

I v tomto roce se konala akce s názvem „Ukliďme Česko – Ukliďme Mladosmolivecko“, opět pod záštitou Smoliveckých novin a Obce Mladý Smolivec. Dnem D byla tentokrát sobota 6. dubna 2024.

Myslím, že není potřeba zacházet do velkých detailů, průběh akce byl zcela klasický. Sraz byl naplánován tradičně před OÚ v Mladém Smolivci v 8:30 hodin. Dobrovolníci si zde vybrali trasu sběru odpadu a byli vybaveni pytli a rukavicemi. Trasy byly vybrány tak, abychom uklidili okolí všech našich pěti vesnic. Proběhlo také společné focení a v 9 hodin jsme se oficiálně rozešli nebo rozjeli na svá stanoviště. Celkem se před obecním úřadem sešlo 38 dobrovolníků a několik dalších se ještě připojilo rovnou na jednotlivé úseky, tudíž účast sběračů byla ještě vyšší.

Opravdu mě překvapilo, jak rychlé a zkušené sběrače v našich obcích máme, první z nich měli hotovo již kolem 10. hodiny. Co se týče letošních úlovků, v přírodě se našly takové poklady jako například vana, matrace či peřiny a samozřejmě spousta „obvyklého“ odpadu – plechovky, petky, obaly od všeho možného a mnoho dalšího. Všechny naplněné pytle, které jsme na úsecích zanechali, pak hromadně svozili Panýrkovi. Po zdolání a vyčištění přidělených úseků jsme se už v menším počtu sešli za obecním úřadem (nebo ve své místní hospůdce), kde bylo připraveno drobné občerstvení – opečení vuřtů a zapít jsme to mohli limčou, alko či nealko pivem.

Musím říci, že počasí nám opravdu přálo a sluníčko nás doprovázelo po celou dobu. Je neuvěřitelné, kolika obyvatelům není lhostejné naše okolí a že se úklidu Mladosmolivecka účastní stále tolik dobrovolníků. Za účast a pomoc patří všem dobrovolníkům velké DÍKY. A jménem Smoliveckých novin děkuji samozřejmě také sponzorům - Obci Mladý Smolivec a prodejci Mirečkovi z Radošic.

Autor článku: Karolína Černá
Autor fotografií: František Konvář, Karolína Černá, Aneta Tichá, Jana Karlíková, Michal Panýrek, Kateřina Kolářová, Zdena Spourová, Eva Kubová