Obec Mladý Smolivec

Vánoční muzicírování v Budislavicích 2021

Obyvatelé našich obcí a okolí jsou již zvyklí, že se ve vánočním čase v budislavickém kostele každoročně koná akce Budislavické vánoční muzicírování, která se těší velké oblibě u veřejnosti.

Na tuto akci plynule vždy navazuje sousedské setkání před kostelem, kde se opékají klobásy, čepuje se svařené víno, čaj a je možno si zde dát i výbornou štolu.

V letošním roce se chtěl místní hlavní organizátor po nucené roční pauze k vánočnímu koncertu vrátit, a proto pozval Učitele i žáky Základní umělecké školy Nepomuk, kteří svoji účast potvrdili na předvečer Štědrého dne tedy 23. prosince. Následně bohužel svoji účast museli zrušit z důvodu probíhajících karantén členů jejich souboru a pan Kulíšek musel hledat jinou alternativu. Protože je organizátorem schopným, tak oslovil sopranistku sl. Nikolu Šmejkalovou, která zazpívala za varhanního doprovodu laureátky prestižních soutěží Mgr. Markéty Šmejkalové a představil se zde jako zpěvák i emeritní člen orchestru Národního divadla p. Ladislav Šmejkal. Posluchači měli možnost poslechnout si recitál klasických, populárních vánočních písní a koled. Musím říci, že koncert byl nádherný, i když účast co se publika týče, byla mnohem slabší, než jsme zvyklí. Po skončení koncertu byly předány dárky účinkujícím a před kostelem následovalo popovídání, kde byl podáván čaj, a byl zde k dispozici i svařák určený ke konzumaci na doma. K zakousnutí přivezl pan farář P. Špiřík i vánoční cukroví a z kostela si mohli lidé odnést Betlémské světlo.

Akce to byla zdařilá a velký dík patří panu Kulíškovi, rodině Šmejkalových a Obci Mladý Smolivec za zprostředkování krásného kulturního zážitku, který nás naladil na nadcházející Vánoční svátky. Doufejme, že se opět do budoucna sejdeme v hojném počtu na nějaké kulturní akci v budislavickém kostele.

Autor článku: Honza Spour
Autor fotografií: Spourová Zdena