Obec Mladý Smolivec

Velikonoce 2022 ve Starém Smolivci

Konečně jsme po covidové pauze mohli zase slyšet zvuky křístaček.

I když dětí v naší obci není mnoho, nakonec se daly dohromady i méně známé tváře a skupina byla na světě.

Jak jsme byli zvyklí, stejně jako za našich mladých let, i letos se chodilo ve čtvrtek a to v 15:00 a 18:00. Pátek byla vetší frekvence a to v 7:00, ve 12:00,  15:00 a v 18:00. Sobota patřila ranním ptáčatům. Vyrazili již ve 4:30 a to měli ještě hodinu na přilepšenou. Pamatuji si, že jsme chodili ve 3:30. U každého stavení zazněl Jidáš a byla připravena vajíčka či malý finanční obnos, který si pak děti rozdělily.

Velikonoční pondělí patřilo starší věkové skupině. Sraz měli v 8:00, aby se vydali od domu k domu a vykoledovali si něco na zub a měli čím spláchnout sucho v krku. Novinky byly letos dvě, u každého stavení proběhla hromadná fotografie a někteří to měli i s muzikou v podobě harmoniky v podání Standy Krejčíka, který se ujal kulturní vložky. Začal se učit hrát na akordeon a i když tvrdí, že to není žádná hitparáda, myslím, že každého potěšil a písničku Na Pankráci si s ním každý zazpíval.

Počasí přálo a chlapům se u všech líbilo, jelikož jsme je doma nepotkali až do večerních hodin. Pár z nich si vzalo druhý den sick days. Pro vysvětlení, sick days si obvykle berou lidé, kterým stačí jeden, dva dny volna na vyléčení nemoci a nechtějí chodit k lékaři pro neschopenku. Tak bych to viděla, že by se tento název mohl přehodnotit na Velikonoční úterý :-).

Jsme rádi, že se život na naší vsi vrací do normálu a užíváme společně strávený čas.

Autor článku: Veronika Vonášková
Autor fotografií: Roman Karlík