Obec Mladý Smolivec

Výlet I. BTO do Svatého Jana pod Skalou

Již desátý rok pořádá I. BTO dvakrát ročně autobusové zájezdy.

Letošní sobotní květnový zájezd byl naplánovaný do Svatého Jana pod Skalou a následně do města Beroun. Tento den byl sváteční. Právě tu probíhaly tradiční hrnčířské a řemeslné trhy.

Kolem sedmé hodiny ranní přijíždí autobus a my vyrážíme směr střední Čechy. Samozřejmě nesmí chybět naše tradiční občerstvovací půlhodinka na benzinové pumpě. Každý podle svého gusta. /sváča, pivo, limo, káva, WC/ A jede se dál. Cesta nám ubíhala celkem rychle. Naší první zastávkou je louka poblíž skanzenu Solvayovy lomy. Všichni účastníci zájezdu opouští autobus a dále jdou „po svých“ až do skanzenu v lomech. /cca 1,5 km/ Zde máme předem domluvenou vyhlídkovou jízdu vláčkem po lomech, který je tažený parní lokomotivou. Což byl pro všechny jistě zážitek. Po jízdě plné zážitků se pár starších turistů s panem řidičem vrací nazpět k autobusu. A my zdatnější pokračujeme pěšky na vyhlídku nad obec Svatý Jan pod Skalou. Vyhlídka je zde opravdu nádherná. Krásná podívaná do širokého okolí. A vyrážíme směr obec Svatý Jan. Jen strmá cesta lesem do vesnice dělala některým z nás trošku problémy. Dole ve vsi si většina z nás prohlídla jeskyni sv. Ivana se silným pramenem léčivé vody, který vyvěrá pod kostelem. Dále naše cesta pokračuje autobusem do Berouna na již zmiňované hrnčířské a řemeslné trhy. Musím říci, že pro mě bylo velkým překvapením, jak velká akce tyto trhy jsou a kolik mnohdy roztodivných výrobků z keramiky se dá vyrobit. Kolem šesté hodiny večerní jsme všichni již dostatečně občerstveni a unaveni. Náš autobus nabírá směr zpět k našim domovům.

Závěrem bych chtěl podotknout, že tento výlet byl zdařilý a již teď se těším na další. Plánuji ho na září. Cílem by měl být přírodní park Kerský les. Samozřejmě s obědem v nám všem známé legendární filmové hájence z Hrabalovy tvorby. Tady už bude na každém, dle vlastního uvážení, zda si dá se šípkovou nebo se zelím. Klidně i obojí.

Dále bych chtěl poděkovat všem, kteří I. BTO podporují svojí účastí na výšlapech a zájezdech. Díky nim je vidět, že to má smysl.

Pokud má někdo zájem o zasílání zpráv, může nás kontaktovat na tel. čísle: 724 173 535.

Takže na shledanou někdy na výletě s I. BTO.

Autor článku: Jan Spour
Autor fotografií: Jan Spour