Obec Mladý Smolivec

Výlov v Budislavicích 30.10.2021

K podzimu neodmyslitelně patří výlovy rybníků. A tak se i v Budislavicích v sobotu 30.10.2021 lovil ten obecní.

Není nijak velký, ale nějaká ta ryba se v něm vždycky najde. Pro rybáře je to taková „třešínka na dortu s překvapením, taková odměna za jejich celoroční péči a starost. O ten budislavický se starají především Štěpán, Jirka, Honza a Míra. Pravidelně chodí zakrmovat, vyčistili břehy, zajišťují přítok vody, … A pro ty ostatní – sousedy a přátele, je to taková podzimní příležitost sejít se na čerstvém vzduchu na hrázi rybníka a poklábostit.
Brzy po ránu bylo třeba začít vypouštět rybníček, připravit kádě, vaničky a saky. Obléknout se do rybářských holínek a kabátů. Také bylo třeba rozdělat oheň, aby se bylo kde ohřát, přece jen zima už klepe na dveře. Připravený byl i gril s klobáskami a teplý svařák.
Kolem poledne začal samotný výlov. A nějací ti kapři tu opravdu byli. A mezi nimi i okouni a líni a amuři. Děti také našly škeble rybniční a malé perlíny. Největší úlovek měl 75 cm a dostal jméno Štěpán.
Když bylo sloveno, začal se rybníček opět napouštět. Před večerem se pak většina ryb pustila zpět.
Nějaká ovšem skončila i na talíři. Kolem sedmé večer čekala na rybáře v místní hospůdce dobrá večeře v podobě okounů na smetaně a kapra na zelenině.
A i když byli všichni po celém dni tak trochu ve vodě vyráchaní, utahaní a vyfoukaní od větru, přesto to stálo za to a už teď se těší na příští úlovky.

Autor článku: Monika Křížová
Autor fotografií: Monika Křížová