Obec Mladý Smolivec

Výšlap I. BTO na hrad Držťka a na střelnici Kolvín 25. 2. 2023

Budislavický turistický oddíl podnikl únorový výšlap na zříceninu hradu Držťka a na střelnici Kolvín

Jako obvykle byly nejprve odeslány informační zprávy o plánované turistické akci. Jako náš cíl byla tentokrát zvolena zřícenina hradu Držťka a přilehlá pěchotní střelnice Kolvín.

Aby bylo snazší se sejít, byl sraz našich turistů u bývalé hospody v Borovně, protože tu zná snad každý. Krátce před jednou již na místě srazu bylo několik aut. Bylo nutné ještě pár kilometrů popojet do obce Skořice na odstavné parkoviště, které zde bylo pro návštěvníky Brd, když tento prosto přešel do režimu CHKO.. Na pomyslnou startovní čáru pochodu se postavilo navzdory ne moc příznivému počasí 22 natěšených turistů a jeden chlupáč, který nás doprovází téměř na každé akci. Tentokrát jsme se museli držet pohromadě, neboť jsme se pohybovali mimo značené turistické cesty. Asi po kilometru na kraji cesty stála informační tabule, která nám přiblížila historii nyní již zříceniny hradu Držťka. Po prostudování textu a fotografií náš peloton pokračoval po cestě dál do dolní části střelnice Kolvín k pozorovací věži, která v nedávné době prošla rekonstrukcí. Musím říci, že zde začalo hustě sněžit. Sněžení nás provázelo celou cestu střelnicí nahoru. Po vystoupání střelnice sněžení ustalo a místy nás příroda poctila velmi krásnými výhledy. Nahoře byla možnost si opět prostudovat historii, tentokrát však zaniklé vsi Kolvín, která musela vojenskému cvičišti ustoupit. Dále naši cestu po hřebeni lemovaly co 20 až 30 metrů tabule s informací o zákazu vstupu mimo cestu z důvodu ještě neproběhlé sanace jestli zde není nějaká nevybuchlá munice. Naše cesta se zde překlopila a po několika kilometrech do mírného kopce začala naše skupina zvolna sestupovat zpět do výchozího bodu. Na parkovišti jsme ještě prohodili pár slov a vyrazili domů. Závěrem bych chtěl těm, kteří ještě Brdy nenavštívili říci, že jsou nádherné a za návštěvu určitě stojí. Je to od nás jen pár kilometrů, ale místy je zde úplně jiný svět.

I.BTO v letošním roce připravuje několikadenní splouvání Vltavy, a každý měsíc se budeme snažit naplánovat nějaký ten výlet. Kdyby někdo stál o zasílání pozvánek na turistické akce, můžete nás kontaktovat na emailu 1.bto@email.cz, nebo telefonu 724173535. Nově můžete naše aktivity sledovat na instagramovém účtu budislavicky_turisticky_oddil. Všem přeji krásné výlety a snad někdy na akci I:BTO na shledanou.

Autor článku: Honza Spour
Autor fotografií: Zdena Spourová, Michal Jan