Obec Mladý Smolivec

Výšlap I. BTO na Jahodovou horu

Březnový výšlap I. Budislavického turistického oddílu byl naplánován na studánku Varta, zdolání vrcholu Jahodové hory a Červený lom.

Sraz byl naplánován do obce Buková u Rožmitálu pod Třemšínem. Na místě srazu se nás sešlo patnáct. Samozřejmě nemohla chybět skupinová fotografie, kterou jsme pořídili před místní hospůdkou. Jen co jsme vyrazili na cestu, tak nás dohonili ještě dva opozdilci, takže nakonec bylo zúčastněných sedmnáct a tři chlupáči. První část výšlapu vedla stále do kopce, ale celkem rychle utíkala a za chvíli jsme stáli u studánky Varta. Po kratičkém zastavení musíme sestoupit pár desítek metrů zpět a po pěkné lesní cestě stoupáme k vrcholu Jahodové hory. Na jejím vrcholu nás zastihla menší nepřízeň počasí, ale neodradilo nás to a po vrcholovém fotografování pokračujeme dál sestupem do Padrťského údolí k lovecké chatě Václavka. Zde si máme možnost prostudovat historii a potažmo i představit situaci, která se tu odehrála během 2. světové války, kdy právě sem do okolí Václavky seskočilo pět československých parašutistů z výsadků Intransitive a Tin, kteří měli plnit několik různých úkolů. Začal se tímto seskokem odehrávat příběh, který šel napříč celým protektorátem. Byl to příběh odvahy, hrdinství, ale i zrady na jehož konci bylo bohužel všech pět padlých parašutistů a spousta popravených, kteří vojákům pomáhali. Jeden ze zde vysazených našel smrt vlastní rukou v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze po boku Jana Kubiše a Josefa Gabčíka ze skupiny Antropoid. Dále jsme si zde prohlídli i 100 000 000 strom zasazený proti kůrovcové kalamitě, kterým je zde na Václavce Třešeň ptačí. Od Václavky pokračujeme dále k Červenému lomu po nekonečné rovině. Červený lom se musím říci za několik posledních let notně zvětšil. Od lomu již sestupujeme zpět do obce Buková, ale i zde nás zastihla nepřízeň počasí v podobě celkem vydatného deště. Po příchodu do Bukové nás čeká již jen loučení a odjezd domů. Musím říci, že je to celkem hezká a pohodlná trasa, kterou lze zdolat i s kočárkem.

Dále I.BTO připravuje autobusový zájezd na Svatojánské proudy a město Dobříš, který proběhne 20 května a již teď se lze hlásit na splouvání Vltavy, které bude probíhat ve dnech 9 – 12 července.

Kdo má zájem , může mne kontaktovat na tel 724 173 535, nebo emailu 1.bto@email.cz . Tak na shledanou na nějaké akci I.BTO.

Autor článku: Jan Spour
Autor fotografií: Jan Spour