Obec Mladý Smolivec

Výšlap I. BTO na Prahu 28.10.2019

Začala nám podzimní turistická sezóna a musím říci, že letošní podzim se obzvláště vydařil a přírodu nádherně zbarvil

Již při minulém zájezdu do Kutné Hory jsme si libovali, jak se nám podařilo počasí naplánovat a musím říct, že to samé se nám povedlo při výšlapu na druhý nejvyšší vrchol Brd, a to vrchol Praha.
Tento cíl výšlapu jsme vybrali právě z důvodu nádherně zbarvené přírody a celkem jasnému počasí, takže byly očekávány nádherné pohledy do údolí v okolí. Avšak vzhledem k tomu, že dle meteorologů byly tyto nádherné dny v tomto roce asi poslední a zřejmě i naši turisté je chtěli využít k úpravě prostranství okolo svých domů, byla účast slabší, než jsme zvyklí a na místě srazu se nás sešlo dvacet dva. Jako místo srazu byl zvolen kiosek Nepál v Nepomuku u Rožmitálu pod Třemšínem. Na místním parkovišti jsme zanechali své dopravní prostředky a jali se dobývat vrcholu. Zpočátku cesta vedla celkem do strmého kopce, ale nevzdali jsme to, a odměnou nám byly opravdu nádherné výhledy. Po chvilce kochání se okolní krajinou a určování, která vesnice je která, jsme podnikli společné foto před rozhlednou a opět se dali na pochod, avšak již cestou sestupovou. Dole na rozcestí se od nás někteří zdatnější turisté odpojili a šli se ještě podívat na Padrťské rybníky. My ostatní jsme pokračovali dál ke svým vozidlům a rozjeli se do svých domovů.
Závěrem všem doporučuji vrchol Prahy navštívit. Já sám jsem na něm byl po několikáté a musím říci, že pohled do krajiny se opravdu neomrzí. Ještě bych chtěl čtenářům dát tip na případnou zimní vycházku. Právě na vrchol Prahy je vždy druhý víkend v lednu pořádán charitativní pochod, kterého se účastní spousta lidí a jeho výtěžek je vždy věnován na nějaké dobročinné účely. Takže, kdo se chce na vrchol podívat, tak nemá lepší a vhodnější příležitost. Příští výšlap bude zřejmě ve druhé polovině listopadu a cílem bude lovecký zámeček Tři Trubky. Jako základní tábor bude zvoleno městečko s dlouhou vojenskou tradicí, a to Strašice. Neváhejte a přijďte se s námi projít krásnou přírodou.

Autor článku: Jan Spour
Autor fotografií: Zdena Spourová