Obec Mladý Smolivec

Výšlap na Dubeč 4. 12. 2021

Prosincový výšlap I. BTO byl naplánován na Památník americkým letcům na Dubči u Kláštera.

Jako vždy výšlapu předcházela informace formou SMS zpráv našich pravidelných účastníků a sraz byl naplánován na 13. hodinu do obce Klášter. Pravdou je, že nás trošku vyděsili naši meteorologové, kteří hlásili, že bude pršet. Naštěstí se jejich předpověď nepotvrdila a celým výšlapem nás provázelo krásné počasí.

Každopádně v sobotu po obědě se v obci Klášter sešlo patnáct turistů a čtyři čtyřnozí mazlíčci, kteří si spolu celou cestu hráli. Lehce po jedné hodině odpolední naše skupina vyrazila po modré turistické značce směr Dubeč. Cesta probíhala velice hladce a po cca dvou kilometrech před námi stanul památník. Památník zde připomíná tragickou událost, ke které došlo v roce 1944, kdy tu byl sestřelen německými stíhači americký bombardér B 24 J Liberator, a na místě zahynulo deset členů posádky. Jako jediný přežil seržant Raymond A. Noury. Seržant Noury byl iniciátorem pro vybudování nového památníku s názvem „Nakloněný obelisk“, jehož odhalení se sám zúčastnil v květnu 2009. Po krátké prohlídce místa a přečtení informačních tabulí naše skupina pokračovala dále směrem do lesa. Prostředí kolem musím říci, bylo velice nádherné a cestou jsme viděli dělníky, kteří v oplocence připravovali vánoční stromky. Po absolvování skoro 8 km jsme dorazili zpět na náves v Klášteře ke svým autům a po kratičkém pohovoření jsme vyrazili ke svým domovům. Výšlap to byl velmi zdařilý, který nás zavedl do velmi klidných míst, o kterých jsem ani nevěděl.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným a pozvat všechny, kdo nechtějí sedět doma na tradiční výšlap předsilvestrovský, který proběhne 30. 12., kdy sraz účastníků bude ve 13 hodin před hostincem v Budislavicích. Výšlap bude po okolí a po jeho ukončení si dáme v hostinci výbornou polévku, kterou nám naše Maruška připraví. Dáme si silvestrovský přípitek a bude možno si opéct i oblíbenou turistickou pochoutku (vuřty). Všem přeji do nového roku mnoho zdraví a budu se těšit na shledanou na nějaké akci pořádané I. BTO.

Autor článku: Honza Spour
Autor fotografií: Spourová Zdena